Na Slovensku v piatok (21.5) pribudlo 190 prípadov nákazy koronavírusom, spravilo sa 5 671 PCR testov. Celkovo tak evidujeme 388 719 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.
Celkovo sa z ochorenia vyliečilo 723 550 ľudí, štatistiky sa najnovšie budú zverejňovať za jednotlivé týždne, vyplýva zo z grafu NCZI. Ide o počet testovaných PCR aj antigénovými testami. V nemocniciach je aktuálne s ochorením alebo s podozrením naň 658 pacientov, ochorenie bolo potvrdené u 576 ľudí. Na JIS je 68 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 83 pacientov s ochorením COVID-19
Spolu laboratóriá už na ochorenie otestovali 2 793 952 vzoriek. Ide o počet vzoriek z PCR testov. Počet obetí koronavírusu s pozitívnym testom je 12 286. Zvýšil sa aj počet zaočkovaných osôb, momentálne ich je 1 533 744.
Úspešne sa darí vyhľadávať osoby s novým koronavírusom
Zamestnanci regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) v súčasnosti v rámci epidemiologického vyšetrovania stíhajú dohľadávať kontakty osôb s novým koronavírusom.Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková, protiepidemické opatrenia zabezpečujú vo všetkých ohniskách a kontinuálne vo všetkých okresoch na Slovensku.
Ku koncu apríla, teda v čase, keď sa epidemiologická situácia už určitý čas zlepšovala, bolo podľa jej slov do epidemiologického vyšetrovania stabilne zapojených približne 350 ľudí vrátane vojakov a dobrovoľníkov. Podľa potreby sa do dohľadávania kontaktov zapájajú aj iní odborní pracovníci RÚVZ.
Priblížila, že od minulého roka majú stanovený tzv. systém trojičiek regionálnych úradov. Ten spočíva v tom, že regionálnemu úradu, ktorý je v regióne pre nepriaznivú epidemiologickú situáciu vyťažený, prídu na pomoc pracovníci z iných dvoch stanovených úradov, ktoré majú vo svojich územných obvodoch lepšiu situáciu. „Vieme flexibilne reagovať na vývoj epidemiologickej situácie. Počet ľudí, ktorí sa podieľajú na trasovaní kontaktov, vieme operatívne zvýšiť alebo znížiť,“ uviedla.
Operatívne preto zvyšovali počet ľudí dohľadávajúcich kontakty. Aj po výskyte infekčnejšej britskej mutácie a komunitného šírenia ochorenia sa tak stále veľmi solídne darilo dohľadávať kontakty. Hoci to pre vysoký počet prípadov nebolo podľa Račkovej stopercentné, stále sa kontakty z podstatnej časti vytrasovali. Pomohlo im aj samodohľadávanie kontaktov zo strany pozitívne testovaných.
Súbežne sa realizovalo aj dohľadávanie zo strany RÚVZ. „Samodohľadávanie nenahradzovalo ich činnosť. Dohľadávanie kontaktov zo strany odborníkov je totiž veľmi potrebné, napríklad na vyhodnocovanie údajov o ohniskách nákazy, mobilite obyvateľov a dynamike ochorenia v regióne, čo nám pomáha nastaviť potrebné protiepidemické opatrenia,“ objasnila.
Epidemiológovia budú situáciu monitorovať aj po lete. Dohľadávanie kontaktov je len jednou z mnohých súčastí epidemiologického vyšetrovania, dodala Račková.
ÚVZ v súčasnosti pripravuje náborovú kampaň, ktorej cieľom je vzbudiť záujem absolventov o prácu na všetkých oddeleniach úradov verejného zdravotníctva.
Nahlásiť chybu v článku