Foto: TASR - Jaroslav Novák

Na Slovensku registrujeme celkovo 101 257 pozitívnych prípadov koronavírusu.

Na Slovensku v stredu (25.11) pribudlo 1 953 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 10 723 testov. Celkovo tak evidujeme 101 257  pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.

Článok pokračuje pod videom ↓

V stredu pribudlo 2 831 vyliečených pacientov. Celkovo sa z ochorenia vyliečilo 56 378 ľudí. V nemocniciach je aktuálne s ochorením alebo s podozrením naň 1 676 pacientov, ochorenie bolo potvrdené u 1 472 osôb, na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 101 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 118 pacientov s ochorením COVID-19.

Spolu laboratóriá už na ochorenie otestovali 1 045 215  vzoriek. Počet úmrtí pacientov s pozitívnym testom na nový koronavírus je 749.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 1 953 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 748 pozitívne testovaných antigennymi testami. Je to 18,21 % z 10 723 ukončených RT-PCR vyšetrení a 4,36 % z 17 162 antigénnych testov za včerajší deň.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Nitrianskom kraji (325), nasleduje Trenčianský kraj (322), Prešovský (302), Košický(237), Trnavský (232), Žilinský (225), Banskobystrický (170) a Bratislavský (140). Je medzi nimi 979 mužov a 974 žien.

Minister školstva má naplánovať, ako vrátiť deti do škôl od 7. decembra

Deti by sa do škôl mohli vrátiť od 7. decembra. Minister školstva Branislav Gröhling dostal od ústredného krízového štábu úlohu prísť do pondelka (30. novembra) s riešením, ako školy otvoriť. Má to byť spojené s pravidelným pretestovávaním žiakov a rodičov. Po stredajšom rokovaní štábu o tom informoval predseda vlády Igor Matovič.

Foto:TASR – Jakub Kotian

„Bude na ministrovi školstva v spolupráci s vedením Únie miest Slovenska a Združením miest a obcí Slovenska, teda samosprávami a zriaďovateľmi, aby prišli s konkrétnym plánom pravidelného pretestovania žiakov a ich rodičov tak, aby sme deti mohli prezenčne pustiť do škôl čím skôr,“ povedal Matovič. Premiér chce, aby systém následne mohol fungovať aj v ďalších mesiacoch. Ide podľa jeho slov o návrat k plánu komunitného testovania.

Bude na školách komunitné testovanie?

Verí, že sa príde s riešením, ktoré umožní deťom chodiť pred Vianocami ešte dva týždne do škôl. „Takýto systém komunitného testovania, kde si škola ako komunita zabezpečuje odberné miesto, je udržateľný systém, ktorý nám dovolí prežiť aj ťažkú zimu, ktorá nás čaká, tak, aby sme deťom neupierali vzdelanie,“ skonštatoval premiér. Aby nedošlo k ohrozeniu rodín žiakov, považuje pravidelné pretestovávanie za veľmi dôležité.

Na podrobnosti riešenia si podľa premiéra treba počkať na ministra školstva. Prvotná idea bola podľa neho taká, že by školy v najrizikovejších regiónoch raz za týždeň zabezpečili otestovanie žiakov, rodičov a svojich zamestnancov. V stredne rizikových regiónoch by sa testovalo napríklad každé dva týždne a v najmenej rizikových raz za tri týždne. „Ale počkajme si na ministra školstva, kým príde s odpoveďou, či je to schopný zabezpečiť,“ poznamenal Matovič.

Pripustil, že v školách by sa mohlo využívať PCR testovanie, keď sa vzorka odoberá kloktaním. Ak by sa objavila v triede pozitívna vzorka, všetci by sa ešte pretestovali antigénovými testami. Takéto riešenie by mohlo byť pre deti podľa premiéra komfortnejšie. Náklady na testovanie by hradil štát, testovanie by však mali organizačne zabezpečiť školy a zriaďovatelia.

Uložiť článok

Najnovšie články