Foto: MZ/COVID pavilón A, FNsP Žilina/Michal Burza

Na Slovensku vykonali už viac ako 5 miliónov PCR testov.

Na Slovensku vo štvrtok (6.1.) pribudlo 1 116 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 5 070 testov. Celkovo tak evidujeme 857 801 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.

Článok pokračuje pod videom ↓

Počet hospitalizovaných sa nezmenil, v nemocniciach je celkovo 2 157 pacientov. Počet obetí koronavírusu s pozitívnym testom je 16 896, pribudlo 25 obetí. Za uplynulý deň dostalo vakcínu 2 854 Slovákov.

Na umelej pľúcnej ventilácii je 215 pacientov

Ako informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, najviac pozitívne testovaných bolo v Trnavskom kraji, naopak, najmenej v Trenčianskom. Konkrétne v Trnavskom to bolo 234 ľudí a v Trenčianskom 75.

Ilustračná foto: TASR/AP

Čo sa týka ostatných okresov, v Bratislavskom kraji odhalili 192 infikovaných, v Žilinskom 167, v Nitrianskom 125, v Košickom 118, v Prešovskom 104 a v Banskobystrickom 101. Takmer 21 percent z pozitívne testovaných PCR testom nebolo zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky. V prípade antigénových testov nemá očkovanie viac ako 67 percent z 201 pozitívne testovaných osôb.

„Na JIS a OAIM je 431 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 215 osôb. Takmer 83 percent z hospitalizovaných nie je zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky,” dodala Eliášová.

Počas uplynulého sviatočného dňa sa zaočkovalo 7 335 ľudí treťou dávkou očkovacej látky, dokopy sa tak nechalo posilňovacou treťou dávkou preočkovať 1 061 93 osôb. Druhú dávku vakcíny dostalo 385 osôb, plne zaočkovaných je teda spolu 2 597 900 občanov. Vo štvrtok pribudlo aj 2 854 prvoočkovancov, prvú dávku si tak nechalo aplikovať celkovo 2 752 710 Slovákov.

10 040 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín

Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nahlásili k utorku (4. 1.) v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu 10.040 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1392 ako závažné. Ústav o tom informuje na svojom webe.

Pri vakcíne od konzorcia Pfizer/BioNTech išlo o 812 závažných hlásení, z toho tri úmrtia. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky sa objavili pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, a to zväčša u pacientov liečených na hypertenziu, prekolapsový stav, kolaps, ale hlásili napríklad aj náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu, hypertenznú krízu či poruchu sluchu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, polyneuropatiu či hyperpyrexiu.

Foto: SITA/AP

Pri vakcíne od spoločnosti Moderna išlo o 153 závažných hlásení, z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky boli dočasná paralýza, pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, trombóza, kolaps, pľúcna embólia a napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda.

Pri vakcíne od spoločnosti AstraZeneca hlásili 356 závažných účinkov, z toho tri úmrtia. Najčastejšie išlo o krátkodobú stratu vedomia, kolaps, trombózu, ale aj o parézu tvárového nervu, náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu či napríklad hypertenznú krízu.

Nežiaduce účinky nahlásili aj pri vakcíne od spoločnosti Johnson & Johnson, z toho 49 závažných. Išlo o stratu vedomia, kolaps, halucinácie a hyperpyrexiu. Pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V zaznamenali päť závažných hlásení. Ide o pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, flebotrombózu, pľúcnu embóliu či parézu tvárového nervu. Ďalších 13 závažných účinkov bolo pri vakcínach s neuvedeným názvom, informácie ústav dožiadal.

Ilustračná foto: TASR (Henrich Mišovič)

K strede (5. 1.) evidoval ústav spolu sedem úmrtí v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri štyroch prípadoch bol súvis stanovený ako možný (po vakcínach od konzorcia Pfizer/BioNTech, od spoločnosti Moderna a od spoločnosti AstraZeneca) a v troch ako pravdepodobný (po vakcíne od spoločnosti AstraZeneca). Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený.

ŠÚKL pripomína, že vakcíny určené na prevenciu ochorenia COVID-19 sú podávané injekčne do svalu a môžu v priebehu hodín až dní po podaní vyvolať reakcie menšej alebo strednej intenzity, ktoré spontánne v priebehu niekoľkých dní odznievajú. Očkovanie je momentálne jediná cesta, ako bojovať s pandémiou.

Uložiť článok

Najnovšie články