Je to už druhý objekt svojho druhu a ide o kométu, ktorej dali vedci názov 2I/Borisov. Kométa bola pomenovaná po amatérskom astronómovi Gennadijovi Borisovovi z Krymu, ktorý kométu spozoroval za pomoci ďalekohľadu.
V decembri preletí slnečnou sústavou medzihviezdny objekt
Ako uvádza portál Physics World, astronómovia sa domnievajú, že kométa 2I/Borisov pochádza z dvojhviezdneho systému, ktorý je od nás vzdialený 13 svetelných rokov. Vedci o kométe zatiaľ príliš veľa informácií nemajú, avšak vďaka doteraz získaným poznatkom sa im podarilo zostaviť akúsi časovú os, ktorá im umožnila zistiť, odkiaľ sa kométa nabrala. Poľskí vedci zistili, že kométa 2I/Borisov a dvojhviezdny systém s názvom Kruger 60 okolo seba preleteli pred miliónmi rokov v pomerne nízkej rýchlosti a vo vzdialenosti len niekoľko svetelných rokov od seba.
Kruger 60 pozostáva z dvoch červených trpaslíkov a práve ten mohol byť pre kométu dočasným domovom. Odhaduje sa, že 2I/Borisov obiehal okolo jedného z červených obrov dovtedy, kým sa neobjavila planéta, pod ktorej vplyvom sa kométa od systému Kruger 60 odpojila a vydala sa vlastnou cestou.
Kométa má podľa odhadov priemer 1,4 až 6,6 kilometra a identifikovaná bola vďaka oblaku plynu a prachu. Najbližšie k Slnku sa ocitne 8. decembra 2019, teda už čoskoro. Nepriblíži sa však k žiadnej planéte slnečnej sústavy, teda ani k Zemi.
Pokiaľ ide o medzihviezdne objekty, vedci majú viac hypotéz a otázok ako odpovedí, prelet kométy slnečnou sústavou preto budú pozorne sledovať. Dúfajú totiž, že im poskytne odpovede aspoň na niektoré z nich.
Druhé medzihviezdne teleso
Ak nerátame zrniečka prachu, kométa 2I/Borisov je zatiaľ len druhým medzihviezdnym objektom, ktorý sa vedcom podarilo zachytiť. Prvým bolo pozdĺžne teleso s názvom Oumuamua, ktoré našou slnečnou sústavou preletelo v septembri v roku 2017. Asteroid Oumuamua vyvolal spočiatku taký ošiaľ, že niektorí si dokonca mysleli, že by mohlo ísť o mimozemskú vesmírnu loď. Táto hypotéza bola napokon veľmi rýchlo zavrhnutá, ani po dvoch rokoch však vedci nemajú o záhadnom objekte príliš veľa informácií. Všimli si ho totiž až vtedy, keď bol na ceste preč od Slnka a na jeho pozorovanie a skúmanie im neostalo príliš veľa času.
Vzhľadom na to, že kométa 2I/Borisov bola objavená už v auguste tohto roka a najbližšie k Slnku sa ocitne až v decembri, vedci odhadujú, že na preskúmanie kométy budú mať približne rok, čo poskytuje o niečo optimistickejšie vyhliadky ako pri predošlom medzihviezdnom objekte, asteroide Oumuamua.
Physics World
Nahlásiť chybu v článku