Veliteľ jednotiek radiačnej, chemickej a biologickej ochrany ruských ozbrojených síl, generálporučík Igor Kirillov zahynul v utorok ráno pri výbuchu v Moskve, oznámil ruský vyšetrovací výbor. Spolu s ním prišiel o život aj jeho asistent. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP, Reuters a TASS.
Výbuch nastal okolo šiestej hodiny ráno miestneho času a bol spôsobený bombou ukrytou v elektrickej kolobežke odstavenej pri vchode do obytného domu na Riazanskom prospekte, uviedol výbor a dodal, že začal vyšetrovanie „vraždy dvoch vojakov“.
Nálož mala podľa záchranárov ekvivalent asi 200 gramov TNT
V dôsledku výbuchu boli rozbité okná na prvom až treťom podlaží obytného domu a poškodené vchodové dvere. Došlo aj k poškodeniu služobného auta Kirillova.
Nálož mala podľa záchranárov ekvivalent asi 200 gramov TNT. V dôsledku výbuchu boli rozbité okná na prvom až treťom podlaží bytového domu a poškodené vchodové dvere. Došlo aj k poškodeniu služobného auta prideleného Kirillovovi.
Británia v októbri uvalila na Kirillova sankcie za to, že mal na starosti použitie chemických zbraní na Ukrajine a bol „významným šíriteľom dezinformácií Kremľa“, píše stanica BBC.
Kirillov sa stal známy po začiatku vojny na Ukrajine, keď pravidelne vystupoval na brífingoch. Opakovane bez dôkazov tvrdil, že Kyjev sa podieľa na vývoji chemických a biologických zbraní. Náčelníkom radiačnej, chemickej a biologickej ochrany bol od apríla 2017.
Podľa Ukrajinskej spravodajskej služby (SBU) bol Kirillov zodpovedný za masové použitie zakázaných chemických zbraní.
Za jeho smrťou má byť Ukrajina
Za zabitím veliteľa jednotiek radiačnej, chemickej a biologickej obrany ruských ozbrojených síl generálporučíka Igora Kirillova v Moskve stojí Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU), uviedol zdroj z jej radov pre agentúru AFP. Podľa neho išlo o „špeciálnu operáciu“ SBU.
V pondelok SBU obvinila Kirillova z vojnových zločinov, pričom tvrdila, že práve on nariadil použiť proti ukrajinským silám vo vojne na Ukrajine zakázané chemické zbrane.
Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu je podľa SBU zaznamenaných viac než 4 800 prípadov použitia takýchto zbraní. V dôsledku toho viac ako 2-tisíc ukrajinských vojakov utrpelo rôzne stupne otravy chemickými látkami. Nemenovaný zdroj z SBU povedal, že Kyjev považoval Kirillova za vojnového zločinca a „absolútne legitímny cieľ“.
Nahlásiť chybu v článku