Zhruba tri kilometre od monumentu Stonehenge objavili britskí archeológovia podzemné šachty vytvorené pred viac ako 4500 rokmi. Sú vykopané do kruhového tvaru, pričom celý okruh má dva kilometre. Odborníci sa domnievajú, že slúžili ako hranica posvätnej oblasti.
20 obrovských šácht
Neolitickí ľudia vykopali kruh o priemere dvoch kilometrov tvorený šachtami, ktoré sú široké 10 metrov a hlboké až 5 metrov. Ide pravdepodobne o hranicu posvätnej oblasti, lebo kruh presne obklopuje komplex nazvaný Durrington Walls.
Objav je významný v tom, že ponúka prvý obraz toho, že prví obyvatelia Británie si vyvinuli spôsob, ako prevádzať výpočty. Vyhotoviť takéto dôsledné dielo so starostlivým umiestnením je možné dosiahnuť iba sledovaním stoviek krokov, uvádza portál The Guardian.
„Diaľkové snímanie a dôsledné testy nám ponúkajú pohľad do minulosti a ukazujú nám oveľa komplexnejšiu spoločnosť, ako sme si kedy vedeli predstaviť. Jasne prepracované postupy ukazujú, že ľudia boli v súlade s prírodnými udalosťami do takej miery, akú môžeme v modernom svete len ťažko pochopiť,“ uviedol Richard Bates z Univerzity St Andrews.
Archeológovia uviedli, že celkovo našli 20 šácht, avšak mohlo by ich byť aj viac ako 30. Žiaľ, asi 40 % kruhu už nie je k dispozícií na štúdium v dôsledku moderného rozvoja krajiny.
Veľký význam
Archeológ Tim Kinnaird vyhlásil, že sedimenty zo šácht „obsahujú bohatý a fascinujúci archív doteraz neznámych informácií o životnom prostredí„. Dodal, že analyzovanie objavov umožnilo archeológom „napísať detailné príbehy o území Stonehenge za uplynulých 4000 rokov„.
Archeologička Nick Snashall vyhlásila, že „tento úžasný objav ponúka nový pohľad na životy a vieru našich neolitických predkov. Tím pri tomto skvelom objave použil špičkovú archeologickú prácu v teréne a starý dobrý detektívny postup a napísal celú novú kapitolu v príbehu o oblasti Stonehenge.“
Vedúci archeológ Vincent Gaffney uviedol, že zložitosť monumentárnych štruktúr naznačuje, že novoobjavený kruhový tvar má kozmologický význam. „Stonehenge má jasnú väzbu na ročné obdobia a plynutie času počas letného slnovratu. Ale tieto šachty nie sú o plynutí času, majú kozmologický význam,“ vysvetlil.
Priamy prenos zo Stonehenge
Objav prichádza v čase, keď sa počas víkendu na Stonehenge upierali zraky miliónov ľudí. Tí sledovali v noci zo soboty na nedeľu online prenos z britského Stonehenge pri príležitosti letného slnovratu.
„Slnečné lúče boli možno sotva viditeľné, ale bolo vás až 3,6 milióna, čo ste s nami sledovali západ a východ Slnka v Stonehenge,“ napísala na Twitteri nezisková kultúrna organizácia English Heritage (Anglické dedičstvo), ktorá sa stará o tento komplex kamenných blokov postavených do kruhu v juhoanglickom grófstve Wiltshire, uviedla tlačová agentúra DPA.
V Stonehenge si pripomenuli koniec najdlhšieho dňa roka 2020 v sobotu o 23:44 h SELČ po vyše 16 hodinách denného svetla, a v nedeľu o 05.52 h SELČ zasa astronomický začiatok leta.
„Astronomický letný slnovrat je presne tá chvíľa, keď sme naklonení smerom k Slnku tak, že sme k nemu najbližšie, vďaka čomu má severná pologuľa najdlhší deň. Je to tiež deň, keď sa u nás oficiálne začína leto,“ dodala organizácia.
Oslavy narušil koronavírus
Celonočné slávnosti si po iné roky nenechali ujsť tisíce prívržencov novopohanského druidizmu, obdivovateľov keltskej kultúry, ako aj bežných zvedavcov.
Oslavu letného slnovratu v Stonehenge vedú keltskí kňazi – druidi. Tento rok sa však slávnosť obmedzila len na internetové podujatie, pretože v Británii platia epidemiologické opatrenia, ktoré majú zastaviť šírenie nového koronavírusu. Kruhová stavba vytvorená z kamenných blokov sa má podľa plánu znovu otvoriť pre verejnosť 4. júla.
Stonehenge sa nachádza v rovinatej oblasti 13 kilometrov od juhoanglického mesta Salisbury a je jednou z najpopulárnejších turistických atrakcií Británie.
Kruhová stavba s priemerom 30 metrov bola postavená v troch etapách medzi rokmi 3000 až 1600 pred naším letopočtom. Podľa archeológov Stonehenge slúžil na náboženské, politické alebo obradné účely.
Ľudia v období neolitu sa stali poľnohospodármi a striedanie ročných období ich inšpirovalo k tomu, že 25-tonové balvany postavili podľa pohybu Slnka.
Nahlásiť chybu v článku