Plavidlo smerovalo do saudskoarabskej Džiddy a k nehode došlo krátko po tom, ako vyplávalo z rumunského prístavu Midia, informuje tlačová agentúra AFP. Príčina incidentu nebola bezprostredne známa. Záchranárom sa podarilo dostať do bezpečia celú posádku pozostávajúcu z 20 Sýrčanov a jedného Libanonca, ako aj 32 oviec.
„Záchranná operácia pokračuje, Dúfame, že zvieratá vo vnútri lode sú stále nažive,“ uviedla hovorkyňa záchranárskych služieb. Záchranári s podporou armády, polície a potápačov sa usilovali dostať loď – plaviacu sa pod vlajkou štátu Palau – späť do pôvodnej polohy a odtiahnuť ju do prístavu.
Rumunsko, ktoré vstúpilo do Európskej únie v roku 2007, ale je jedným z jej najchudobnejších členov, je tretím najväčším chovateľom oviec tohto bloku – po Británii a Španielsku – a popredným vývozcom.
Aktivisti označujú plavidlá na prepravu hospodárskych zvierat ako „lode smrti“, tvrdiac, že počas letných mesiacov ovce na ich palube hynú od horúčavy. Z prístavu Midia ročne vypláva približne 100 takýchto transportov.
Dnes už bývalý eurokomisár potravinovú bezpečnosť Vytenis Andriukaitis v júli vzniesol požiadavku, aby Rumunsko zastavilo prepravu 70.000 kusov oviec do oblasti Perzského zálivu a nariadil Európskej komisii, aby preskúmala postupy rumunských vývozcov hospodárskych zvierat.
Nahlásiť chybu v článku