Teploty vzduchu siahajú na maximum, a preto sú tieto dni ideálne na kúpanie. Ak namiesto kúpalísk radšej preferujete vodné nádrže a jazerá, mali by ste vedieť niekoľko podstatných vecí. Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na premnožené sinice, možné riziká z nich vyplývajúce a experiment, ktorý by ste pred kúpaním mali vyskúšať.
Ako informuje Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky na svojom Facebooku, zvýšený výskyt siníc súvisí s dlhotrvajúcim slnečným a teplým počasím. Ich premnoženie môže byť rizikové.
Vyrážky, zápaly aj črevné problémy
„Sinice dokážu u detí vyvolať dýchacie problémy, kožné vyrážky či zápaly očných spojiviek. Po prehltnutí väčšieho množstva môžu vyvolať aj črevné problémy, kŕče a nevoľnosť. Aj keď nie všetky sinice produkujú toxické a alergizujúce látky, riziko sa zvyšuje s dĺžkou pobytu vo vode a opakovaným kúpaním sa viac dní po sebe,“ píše ÚVZ SR.
Pozor na „vodný kvet“
Ďalej upozorňuje na takzvaný „vodný kvet“. Ide o premnožené a nahromadené toxické sinice, ktoré vytvoria zhluky kolónií nahromadené napríklad na vodnej hladine. Najčastejšie má zelenú alebo modrú farbu.
„Vodný kvet sa môže podľa smeru vetra pohybovať po nádrži a zachytávať na brehoch, kde dochádza k jeho vysušovaniu a rozprašovaniu. Nevstupujte do takejto vody a nedovoľte ani deťom či zvieratám hrať sa s vysušeným vodným kvetom, ktorý vzniká po poklese hladín v zátokách a na brehu vodných plôch,” upozornila RNDr. Zuzana Valovičová z Odboru hygieny životného prostredia ÚVZ SR.
Vyskúšajte test, ktorý odporúča úrad verejného zdravotníctva
A ako jednoducho spoznať, či sa vo vodnej ploche, do ktorej sa chystáte vstúpiť, nachádzajú sinice? Buď ich spozorujete alebo môžete vyskúšať test, ktorý odporúča ÚVZ SR. „Či voda obsahuje sinice, sa dá orientačne otestovať jednoduchým spôsobom: do priesvitnej nádoby treba nabrať vodu a nechať ju na svetle postáť 15 až 20 minút.“
Vyhodnotenie testu je jednoduché. „Ak sa na vode vytvorí prstenec farebnej hmoty pripomínajúci posekané ihličie alebo zelenú krupicu a voda pritom zostane číra, ide pravdepodobne o sinice. Ak zostanú mikroorganizmy rozptýlené vo vodnom stĺpci, pravdepodobne ide o zdravotne nevýznamné riasy.“
Všímajte si aj tieto veci
ÚVZ SR ďalej upozorňuje na to, že do vody netreba vstupovať, ak už na základe farby alebo zápachu pôsobí odpudivo. „Rovnako je dôležité všímať si okolie lokality. Zo zdravotného hľadiska nie je bezpečné kúpať sa v prírodných vodných plochách, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo, pretože môže prenášať aj niektoré patogénne mikróby, napríklad salmonelu.“
Ak si chcete overiť, ako je na tom jazero alebo vodná nádrž, kam sa chystáte, môžete tak urobiť aj priamo na stránke Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, prostredníctvom tohto odkazu.
Nahlásiť chybu v článku