Foto: Florida Museum of Natural History

Archeológovia neďaleko pobrežia Floridy objavili pozostatky jedinečného kráľovského paláca.

V roku 1566 privítal kráľ Caalus z indiánskeho kmeňa Calusa, španielskeho admirála menom Pedro Menéndez de Avilés sediac na tróne vo svojom honosnom dome na vrchole ostrova, na západnom pobreží floridského polostrova. Tajomný dom bol však dlhé storočia pre súčasného človeka záhadou. Až teraz sa ho vedcom údajne podarilo objaviť. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Zo starých španielskych koloniálnych textov historici poznajú jedinečný honosný palác a sídlo náčelníka kmeňa Calusa. Calusa obýval pred príchodom človeka z Európy, floridský polostrov. V roku 1566, kedy sa na Floridu dostali prví španielski kolonizátori, stál na čele kmeňa kráľ Caalus. Ten mal Európanov privítať v honosnom paláci, ktorý sa však až dodnes archeológovia objaviť nevedeli.

Foto: Florida Museum of Natural History

Pozostatky palácu kráľa Calusov údajne objavili na známej archeologickej lokalite s názvom Mound Key. Tento ostrov sa nachádza pri západnom pobreží floridského polostrova. Nálezy pritom poukazujú na to, že by skutočne mohlo ísť o kráľovský palác. Základy stavby sa nachádzajú na najvyššom bode ostrova, čo by sedelo s popisom španielskych historických textov. Stavba navyše v minulosti podľa odhadov dokázala ukryť až 2000 ľudí, čo jasne naznačuje jej dôležitosť.

Foto: Florida Museum of Natural History
Foto: Florida Museum of Natural History

Kmeň Calusov fascinuje historikov i archeológov už nejaký ten čas. Ide totiž o jedinú spoločnosť Nového sveta, ktorá nebola založená na poľnohospodárstve. Uživiť veľkú populáciu a udržať fungujúcu spoločnosť bez poľnohospodárstva, je pritom mimoriadne náročná úloha. Napriek tomu mal kmeň Calusa viac ako 20 000 členov (obyvateľov). Namiesto poľnohospodárstva však fungovali na rybolove, love jeleňov a vtákov vo vnútrozemí a zbere divo rastúcich rastlín, ovocia a zeleniny.

Foto: Florida Museum of Natural History

O dobre fungujúcej a spokojnej spoločnosti v kmeni Calusa hovorí aj fakt, že ich Španieli nedokázali dobyť. Osudnými sa im namiesto kolonizácie stali choroby, prinesené z Európy. Podľa nálezov archeológov sa práve na ostrove Mound Key nachádzalo hlavné mesto celej ríše Calusov. Nad „metropolou“ s počtom obyvateľov cca 4000 sa mal týčiť aj honosný kráľovský palác.

24 metrov dlhá a 20 metrov široká budova postavená z borovíc, ktoré museli byť prinesené z vnútrozemia floridského polostrova. Také sú rozmery objaveného kráľovského paláca. Podľa odhadov odborníkov bol postavený okolo roku 1000 a využíval sa viac ako 500 rokov. Archeológom sa tak pravdepodobne podarilo objaviť viac ako pol tisícročia stratený palác, fascinujúcej vyspelej nepoľnohospodárskej spoločnosti v Amerike.


Pozri aj: Vedci objavili mumifikovaného dinosaura. Nodosaurus sa zachoval tak dobre, že okrem kostí má aj kožu a vnútornosti

National Geographic
Uložiť článok

Najnovšie články