brightside.me

Čo robiť a čo nerobiť, keď zrazu nastane zemetrasenie? Tieto rady vám môžu raz zachrániť život.

Aj keď našťastie v našich končinách nie sú silné zemetrasenia bežné, niekedy sa môže stať, že sa ocitnete na mieste, kde sú otrasy Zeme častejšie. A nemusíte ísť veľmi ďaleko, stačí pár hodín cesty, napríklad do Talianska, a riziku nebezpečných zemetrasení môžete byť ľahko vystavení aj vy. Preto je dobré vedieť, čo robiť, keď zacítite prvé otrasy, lebo od týchto vedomostí môže záležať to, či prežijete alebo nie. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Viete, ako si zachrániť život keď uviaznete v potápajúcom sa aute? Ak sa budete držať týchto rád, vyviaznete z tejto nepríjemnej situácie živí.

Zapamätajte si tieto rady a pamätajte, že je lepšie tieto rady vedieť a nikdy ich nepotrebovať, ako ich nevedieť a ocitnúť sa v centre zemetrasenia. 

Čo by ste určite nemali robiť:

brightside.me
brightside.me
  • Určite sa neschovávajte vo dverách. Je to rozšírený a nebezpečný mýtus, ktorý vraví, že tam budete v bezpečí. Otrasy ale môžu spôsobiť, že vám spadne zárubňa priamo na hlavu.
  • Neutekajte von, ak sa nachádzate na poschodí. Výťahy či schodiská sú v prípade zemetrasení extrémne nebezpečné.

Čo robiť:

  • Ak môžete do 10 alebo maximálne do 20 sekúnd vybehnúť z budovy, urobte to.
  • Akonáhle zacítite otrasy držte sa blízko vonkajších a nosných stien. Ak by budova spadla budete mať väčšiu šancu na prežitie a skoré nájdenie záchranármi.
  • Uistite sa, že v okolí vás sa nenachádzajú predmety, ktoré by na vás mohli spadnúť, napríklad skrine, poličky či lampy.
  • Ľahnite si na podlahu, najlepšie ku gauči či pri posteli a skrčte sa, pričom si rukami chráňte hlavu. Neschovávajte sa ale pod posteľ! Ak by náhodou spadol strop, posteľ by vás rozdrvila. Ak si ľahnete vedľa pohovky či postele ste ale krytí pred prípadným pádom nábytka, a ak by vás zavalilo, je šanca, že v medzere, kde budete, ostane voľný priestor.

Môžem sa schovať pod stôl?

Odpoveď na túto otázku je nejednoznačná. V prípade, že zemetrasenie nie je veľkej intenzity, stôl poslúži ako výborná ochrana pred menšími padajúcimi predmetmi. Avšak ak by bolo zemetrasenie silné, na stôl by mohol padnúť strop domu a takú záťaž nevydrží žiadny stôl. Preto by ste sa pod stôl mali schovať iba v takom prípade, ak neexistuje lepšia alternatíva pre úkryt.

Nemám rýchlo vybehnúť z domu?

Ak máte možnosť vybehnúť z domu do 10 až 20 sekúnd, potom to urobte. Avšak ak sa nachádzate na spomínanom poschodí alebo je v budove veľa ľudí, ktorí automaticky chcú vybehnúť von tiež, tak to nerobte. Vždy záleží na konkrétnej situácií, ak sú otrasy slabé a riziko pádu budovy či predmetov je ešte malé, je dobré čo najrýchlejšie vybehnúť von.

Som von v bezpečí?

Určite nie. Treba bežať na otvorené priestranstvo, ďalej od domov, budov či múrov. Veľmi nebezpečné je aj padajúce sklo z okien. Držte sa tiež ďaleko od lámp či elektrických stožiarov, ktoré pri zemetrasení môžu spadnúť a hrozí riziko zasiahnutia elektrickým prúdom.

Viete, čo robiť v prípade, ak sa nachádzate vo výťahu, ktorý sa práve odtrhol? Tieto rady môžu znamenať rozdiel medzi životom a smrťou, a tak si ich radšej tiež prečítajte.

interez.sk (Matej Mensatoris), brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články