Možno si myslíte, že do takejto situácie sa jednoducho nemôžete dostať. Bodaj by to tak skutočne bolo. V dnešnom svete, kde však ľudia výťahom chodia ešte aj v nákupnom centre na druhé poschodie, však nikdy neviete, kedy sa hlúpa náhoda stane skutočnosťou. Veď ako hovorí známe príslovie, „lepšie mať a nepotrebovať, ako potrebovať a nemať“. Rovnako to je aj teraz. Prečítajte si niekoľko rád o tom, ako prežiť pád výťahu.
V žiadnom prípade sa nepokúšajte v čase dopadu vyskočiť
Tento mýtus o vyskočení pri dopade, ktoré vám môže zachrániť život, je absolútna hlúposť. V prvom rade vyskočiť počas voľného pádu je veľmi obtiažne. Samotný výskok by síce znížil rýchlosť vášho dopadu, no po náraze nemôžete ani len tušiť, ako sa vaše telo „skrúti“ a akou časťou tela a akou rýchlosťou vlastne dopadnete na podlahu (alebo to, čo z nej zostalo). Ak nám neveríte, možno uveríte chalanom zo seriálu Ničitelia mýtov, ktorí tento mýtus dôverne preskúmali.
Nestojte rovno
Stáť rovno a tváriť sa pokojne tiež nie je veľmi dobrým nápadom. Treba si uvedomiť, že po náraze výťahu na zem budú musieť vaše nohy vydržať 10-násobne väčší hmotnostný nápor ako bežne, a to za veľmi krátky moment. Na rovinu, vaše kosti a kĺby v nohách to jednoducho nevydržia a spôsobíte si veľmi vážne zranenia.
Najlepšia možná pozícia: ľahnúť si na podlahu
Možno sa vám to bude zdať šialené, no najlepšia možnosť, ako prežiť pád výťahu, je ľahnúť si na chrbát na jeho podlahu. Váha vášho tela, a teda aj sila nárazu sa rovnomerne rozloží na celé vaše telo, čím zvýšite šance na svoje prežitie na maximum.
Sadnite si alebo si čupnite
Ak je vo výťahu spolu s vami viac ľudí alebo je priestor obmedzený z iných príčin, potom využite druhú najlepšiu možnosť na prežitie. Sadnite si na zem alebo si aspoň čupnite, teda akokoľvek pokrčte svoje kolená. Váha a sila nárazu sa tak aspoň trochu zníži a nápor na vašu kostru nebude pri náraze tak silný.
interez.sk (Lukáš M.), brightside.me
Nahlásiť chybu v článku