Šesť a pol tonový slon s menom Riff Raff prežil viac než 40 rokov v rezervácií Limpopo Province v Juhoafrickej republike, ktorá je, dá sa povedať jeho domovom. Zmena v jeho spokojnom živote nastala v momente, keď farmárom došla trpezlivosť s cestami, ktoré si vyberal. Tie viedli priamo cez oplotenia a polia s úrodou, z ktorej po pokojnej prechádzke masívneho zvieraťa, neostalo prakticky nič. Neraz si takto na úrode aj pochutnal.
Zdá sa, že Riff Raff presne vie, kde je jeho domov a ako sa na dané miesto vrátiť. I napriek jeho prvému premiestneniu, podnikol cestu, ktorá viedla k návratu do jeho pôvodnej rezervácie. Za sebou, ako inak, zanechal spúšť. Ale nezabudol, kde je doma. To mu však neprináša nič dobré.
Riff Raff The Elephant ‘To Be Shot Legally’ If He Keeps Returning Home https://t.co/2fUBlJffn2 pic.twitter.com/36WPazTf0h
— theSpontany (@thespontany) August 26, 2018
Preto sa organizácia Humane Society International rozhodla pre radikálny krok, ktorý by mal viesť k jeho záchrane. Premiestniť Riff Raffa na 480 kilometrov vzdialené miesto, aby tak v prvom rade predišli jeho zastreleniu rozhnevanými farmármi, ktoré by bolo navyše úplne legálne. A následne zabránili opätovnému návratu „domov“.
„Ak ostane, na mieste, na ktorom sa nachádza teraz, je viac než pravdepodobné, že bude zastrelený“ dodáva výkonná riaditeľka charity, Audrey Delsink.
Premiestnenie tak veľkého živočícha si so sebou nesie mnoho prekážok. 480 kilometrov nie je málo. To si uvedomujú aj ľudia pracujúci na tomto veľkom projekte. Počas transportu narazia na prírodné prekážky v podobe hôr. Zaváži aj premávka na cestách.
Riff Raff, a six-and-a-half tonne bull #elephant, has lived in Limpopo province South Africa for 45 years. He was moved 300 MILES from his home to stop him from returning to the village where locals have vowed to kill him. https://t.co/euD1xLdZ47 #BeKindToElephants pic.twitter.com/7Npd2PUSAn
— Global Elephants (@GlobalElephants) August 26, 2018
Jeho nový domov je pripravený, ako na mieru pre jedinca jeho veku. „Bude najstarším a najviac dominantným samcom v oveľa väčšej rezervácií, ako doteraz – s mnoho novými samicami. Vo veku 45 rokov je alfa samcom. Bude prvou voľbou samíc, čo mu prinesie bohaté potomstvo“ nadšene opisuje Audrey.
Veľký prevoz si vyžiada nemalo peňazí. Náklady predstavujú približne 7-tisíc libier (7750 eur) a skúsený tím expertov, žeriav, helikoptéru a masívnu debnu, ktorá poslúži na samotný prevoz Riff Raffa.
Podľa vyjadrení charity, v priebehu uplynulého roka sa vyskytlo až 50 slonov, ktoré – podobne ako Riff Raff – znepríjemňovali životy farmárov. Boli označované za nebezpečné a následne legálne zabité.
Audrey si nemyslí, že toto je riešením problému: „Nie je to vina tých úžasných a zvierat, s ktorými ľudia chcú zdieľať ich pôdu. Musíme nájsť riešenie, ktoré neprináša smrť. Jednoducho zabíjať divočinu, ktorá sa nám postaví do cesty, nie je odpoveďou.“
Pozri aj: Sloníča, ktoré nemôže prestať objímať turistov. Pozrite si toto video, ktoré vám zaručene zlepší deň
ladbible.com
Nahlásiť chybu v článku