Foto: TASR – František Iván

Prezident poznamenal, že v čase prípravy zákona bol ešte predsedom jednej z koaličných strán.

Prezident Peter Pellegrini počas svojej návštevy Košíc uviedol, že je predčasné povedať, či podpíše zákon o STVR.  Hlava štátu zdôraznila, že si potrebuje naštudovať definitívne znenie, v akom bol zákon schválený v parlamente.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nebude sa riadiť emóciami

Poznamenal, že v čase prípravy zákona bol ešte predsedom jednej z koaličných strán. „Pokiaľ v zákone nevzhliadnem niečo, čo by bolo v rozpore s ústavou, alebo kde by som ja mal pochybnosť, že ide o nejaké bránenie slobode slova, alebo že by si nemohli zamestnanci STVR vykonávať svoju prácu normálne, tak ho, samozrejme, podpíšem. Ak by som tam vzhliadol nejaké vážne ustanovenia, tak budem zvažovať jeho vrátenie, ale nepodľahnem mediálnym tlakom, nepodľahnem ani tlakom žiadnych výkrikov na sociálnych sieťach, ani žiadnym demonštráciám,“ vyjadril sa.

Zdôraznil, že sa bude riadiť vyslovene literou zákona a nie emóciou, ktorá okolo zákona vzniká. Dodal, že rozumie, že zamestnanci verejnoprávneho telerozhlasu majú obavy, no zdôraznil, že pre neho je dôležité, aby sa táto inštitúcia rozvíjala, zvyšovali sa platy jej zamestnancov a investovalo sa do nej. „Ak toto všetko má ten zákon priniesť, tak moju podporu bude mať,“ uzavrel.

Verejnoprávne médium Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) nahradí Slovenská televízia a rozhlas (STVR). Poslanci parlamentu v štvrtok odobrili vládny návrh zákona z dielne ministerstva kultúry.

Za hlasovalo 78 poslancov. Opozícia sa na hlasovaní nezúčastnila. Materiál deklaruje zámer vytvoriť novú inštitúciu, ktorá bude objektívne napĺňať verejnoprávny charakter vysielania.

„Navrhované zmeny vyplývajú z negatívnych skúseností vyplývajúcich z aplikácie zákona o Rozhlase a televízii Slovenska a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a komparácie skúseností z fungovania verejnoprávnych inštitúcií v zahraničí, predovšetkým v Európe,“ píše sa v ňom.

Rovnako zdôrazňuje, že rozhlas a televízia sa formálne nerozdelia, no vytvoriť by sa mal priestor na samostatný rozvoj oboch. Návrh vstúpi do platnosti 1. júla 2024.

Uložiť článok

Najnovšie články