Prezident SR Peter Pellegrini podpísal novelu zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá bola schválená poslancami v Národnej rade (NR) SR 7. novembra. Táto novela umožňuje jazdu a státie s motorovým vozidlom na účelových a existujúcich prístupových poľných cestách v územiach s druhým stupňom ochrany.
Touto zmenou sa podľa predkladateľov odstránia „neprimerane prísne a obmedzujúce zákazy“ pre obyvateľov a posilnia sa práva vlastníkov nehnuteľností v chránených územiach.
Prezident podpísal zmeny
Zákaz používania záprahových vozidiel, ako sú vozy alebo koče, za hranicami zastavaného územia obce, bol z novely vynechaný, pretože podľa predkladateľov nemal v druhom stupni ochrany, teda v poľnohospodárskej krajine, opodstatnenie.
Taktiež jazda na bicykloch, kolobežkách či samovyvažovacích vozidlách nebude v územiach s druhým stupňom ochrany zakázaná za hranicami zastavaných oblastí.
Výnimky zo zákazu státia a jazdy motorovým vozidlom sa podľa novely budú týkať aj vlastníkov, správcov či užívateľov pozemkov, vrátane zamestnancov ochrany prírody vykonávajúcich štátny dozor. Pri výkone štátneho dozoru sa však zamestnanci budú môcť pohybovať aj mimo vyznačeného turistického chodníka v chránených územiach do tretieho stupňa ochrany.
Územná pôsobnosť dobrovoľných členov stráže prírody sa bude obmedzovať na pozemky v ich vlastníctve alebo podľa dohody a každý záujemca o výkon stráže bude musieť zložiť skúšku z vedomostí.
„Každý, kto bude chcieť vykonávať stráž prírody, bude musieť zložiť skúšku z požadovaného okruhu vedomostí pred skúšobnou komisiou tvorenou zo zástupcu okresného úradu v sídle kraja, z organizácie ochrany prírody a územného útvaru policajného zboru, a raz za päť rokov formou preskúšania,“ uviedli navrhovatelia.
V prijatej novele parlament tiež pozmenil postavenie občianskych združení v správnom procese, pričom sa zúčastnené osoby nebudú môcť odvolávať, ale budú mať takmer všetky ostatné právomoci účastníkov konania.
Občianske združenia tak budú podľa navrhovateľov disponovať takmer všetkými právomocami účastníka konania s výnimkou práva podať odvolanie. Zároveň sa upravil aj zákon o odpadoch, ktorý posúva povinnosť obcí skládkovať výstup z úpravy zmesového odpadu, ktorý spĺňa parameter biologickej stability na rok 2027. Novela bude účinná od 1. januára 2025.
Obrátia sa na Ústavný súd SR
Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) sa chce pre novelu zákona o ochrane prírody a krajiny obrátiť na Ústavný súd SR. Novela je podľa nich v rozpore s Ústavou SR a obmedzuje účasť verejnosti na rozhodovaní o životnom prostredí. Zároveň kritizuje prezidenta Petra Pellegriniho za jej podpísanie. Informoval o tom Alec Borový z mediálneho oddelenia PS.
„Táto novela je nielen deštruktívna pre naše životné prostredie, ale neprimerane zasahuje aj do práva ľudí zúčastňovať sa na konaniach vo veci výstavby či výrubov v chránených územiach. Tento inštitút doteraz fungoval ako záchranná brzda a často ním aktívni občania suplovali štát. Novelu vnímame v jednoznačnom rozpore s ústavou, obrátime sa v tejto veci na Ústavný súd,“ uviedla poslankyňa za PS Tamara Stohlová.
Podľa PS koaličná strana Hlas-SD k zákonu pripojila nesúvisiaci pozmeňovací návrh, ktorým odsunula predtým už opakovane posunutú povinnosť upraviť zmesový komunálny odpad pred uložením na skládku tak, aby nebol škodlivý pre klímu, životné prostredie a ľudské zdravie.
„Koalícia spôsobila odobrením tohto ‚pozmeňováku‘ chaos v samosprávach aj v podnikateľskom prostredí. Nepochopiteľne zvýhodnila menšiu skupinu subjektov, ktoré neboli pripravené na zavedenie mechanicko-biologickej úpravy odpadu k 1. januáru 2025,“ doplnil poslanec Michal Sabo (PS).
Na Pellegriniho rozhodnutie podpísať zmeny reagovala negatívne aj iniciatíva Znepokojené matky. „Prezident dnes podpísal ďalšiu novelu zákona o ochrane prírody a krajiny. Táto nielenže v podstate znefunkčňuje dobrovoľnú stráž prírody a povoľuje vjazdy kade-tade, čo je najhoršie, významne obmedzuje možnosť participácie pri povoľovaní činností v chránených územiach,“ napísali.
Nahlásiť chybu v článku