Foto: Pixabay/Pixabay

Tak sa zdá, že pre génové inžinierstvo už nič neostane tajomstvom. Len na základe vzorky vašej DNA zrekonštruujú vašu tvár.

Doposiaľ sa ľudská tvár rekonštruovala naozaj zaujímavým spôsobom, pričom metódy výskumu hraničili s etikou. Z tváre mŕtvol sa odoberali hrúbky podkožného tkaniva, údaje sa starostlivo spriemerovali a následne sa pomocou markerov aplikovali na lebku človeka. Skúsený antropológ na základe 2D alebo 3D rekonštrukcie určil pravdepodobnostný výzor človeka s približne 70% pravdepodobnosťou. Tak sa však zdá, že táto časovo náročná a nie celkom spoľahlivá metóda, nebude mať dlhé trvanie. Vedci prišli s absolútnou novinkou, ktorá vyrazí dych aj vám!

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedci z Human Longevity zo San Diega v Kalifornii vyvinuli algoritmus, ktorý má prepojiť črty tváre s genetickou informáciou zapísanou v ľudskom genóme. A ten máme všetci jedineční. Viete si predstaviť, čo by to v praxi znamenalo? Oveľa ľahšie by sa odhalili zločinci. Stačilo by z miesta činu odobrať vzorku DNA a na základe nového algoritmu by systém vygeneroval črty tváre páchateľa. Tak by sa oveľa jednoduchšie určila ich totožnosť. No ako vždy, aj tu má minca dve strany. Sú naše vzorky v bezpečí? Do génovej databázy 100,000 Genomes Project poslalo vzorku DNA približne 70-tisíc dobrovoľníkov, pričom im bola prisľúbená anonymita. No ak sa začnú analyzovať práve ich vzorky, ich identita vyjde raz-dva na povrch.

Dvojdimenzionálna rekonštrukcia tváre, ktorá sa využíva aj u nás

Martvoňová, Kolena, 2009

Prečo by vzorky získané od dobrovoľníkov mali ostať tajné? Za všetkým treba (bohužiaľ) hľadať peniaze. Z genetickej informácie sa dá vyčítať aj pravdepodobnosť vzniku určitých ochorení, a to by sa nemuselo páčiť napríklad zdravotným poisťovniam. Veď poistiť človeka, ktorý má vysokú šancu vzniku rakoviny, by pre nich asi nebolo priveľmi výhodné.

pixabay.com

Vedúci výskumu, Dr. Craig Venter však nemá obavy z nespokojnosti dobrovoľníkov. „Vláda nám dovoľuje reidentifikovať ľudský genóm,“ povedal pre The Times. Jedno sú však zákony, na druhej strane je morálka. A čuduj sa svete, niekedy si môžu poriadne protirečiť. Nová metóda je však o niečo presnejšia, ako metóda 2D rekonštrukcie tváre, ktorá sa v súčasnosti používa aj u nás na Slovensku, a to najmä pri archeologických výskumoch. Tím doktora Ventera uvádza približne 80 percentnú presnosť. Je to však pomerne dosť na to, aby ste spoznali známeho človeka. Výhodou tejto metódy je aj rýchlosť. Ak potrebujú identifikovať človeka tej istej rasy, čas na identifikáciu sa im skráti približne o polovicu.

Ak ste zhrození potenciálnou stratou súkromia, mali by ste sa teraz zhlboka nadýchnuť, pretože veda len začína objavovať celý potenciál výskumu ľudského genómu. Predpokladá sa, že v budúcnosti z DNA bude vedieť vyčítať oveľa viac. Mozgovú aktivitu, vlastnosti, preferencie. Nič už neostane tajomstvom. „Dnes sa vám reklama na internete prispôsobuje podľa toho, čo zadáte vo vyhľadávača, alebo v emailoch. Viete si predstaviť, že by bola reklama prispôsobená na základe vášho genómu?“ dodáva doktor Venter. Ostáva nám veriť, že jeho scenár ostane len utópiou. Inak by sme už úplne prišli o  našu identitu.

Na záver by sme chceli pripomenúť slová jedného nemenovaného profesora, ktorý vyučoval etiku v biotechnológiách. „Nie všetko, čo vieme, aj smieme.“ Pevne veríme, že za pravdu mu dajú viacerí z vás. Pretože akosi sme úplne zotreli všetky hranice.

Pozri aj: Prvá transplantácia hlavy sa nezadržateľne blíži. Šialená operácia pod vedením talianskeho doktora ale vyvoláva oprávnené otázky

dailymail.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články