A táto nie je výnimkou. Jej autormi sú vedci z Caltechu, čo je v podstate okamžitá záruka, že výsledok bude stáť za to. Ilúzia dostala názov Klamlivý králik. Ide o referenciu na Alicu v krajine zázrakov. Keďže tento klasický príbeh sa zaoberá červými dierami, skokmi v čase a rôznymi dimenziami, názov je viac než výstižný.
Klamlivý králik vám neumožní v skutočnosti cestovať v čase, no je perfektným dôkazom toho, ako sú naše zmysly nedokonalé. Mozog má občas tendenciu zaznamenávať aj veci, ktoré v skutočnosti neexistujú. Aj keď je veľmi komplexný, práve tento fakt môže spôsobiť chybu. Keď kombinujeme zvuk a obraz, audiostopa nás môže prinútiť vidieť niečo, čo sa na zázname nikdy nezjavilo.
Vo videu nižšie môžete vidieť krátky záznam. Vašou úlohou je zamerať sa na krížik. Následne sa na obrazovke zjaví niekoľko svetielok, ktoré sú doprevádzané pípaním. Viac už vo videu:
Nášmu oku sa tak môže zdať, že na obrazovke vidíme tri svetielka. Každé z nich je totiž doprevádzané pípaním. Postupnosť je nasledovná: Prvé bliknutie je doprevádzané pípnutím, nasleduje ďalšie pípnutie a na záver opäť prichádza bliknutie s pípnutím.
Avšak opakovaný zvuk nám aj v momente, kedy sa na obrazovke nič nezjaví vsugeruje dojem, že svetielka boli tri, pričom boli len dve. Na obrázku môžete vidieť, ako vyzerá proces v realite a ako na nás pôsobí ilúzia.
Akonáhle odznie posledné pípnutie, náš mozog vyhodnotí, že mal vidieť tri rôzne záblesky namiesto dvoch skutočných. A vďaka tomu vzniká ilúzia. Naše podvedomie si tak samo vytvorí fakt, že bliknutia boli tri a to aj napriek tomu, že pravda je celkom iná. A to vysvetľuje, prečo táto ilúzia funguje, ako cestovanie v čase. V momente, kedy odznie zvuk naprázdno, náš mozog svetielko nezaznamenal. Po celom procese si ho však na toto miesto doplní.
Tento jav sa nazýva postdikcia. A aký je zmysel toho, že vedci z Caltechu vytvárajú ilúzie, ako z krajiny zázrakov? Je to jednoduché. Keď nás mozog oklameme, dokážeme študovať, ako funguje jeho zaznamenávanie a spracovanie informácií. Procesy nášho mozgu nie sú o nič zložitejšie, ako naše vedomie. Aj tak dokonalý orgán si niektoré informácie jednoducho dotvára len predpokladom a pravdepodobnosťou.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku