Predchádzajúce hodnotenia od ratingových agentúr Standard & Poor’s a Fitch z decembra a z konca októbra potvrdili pôvodné hodnotenia. Informovalo o tom Ministerstvo financií (MF) SR, ktoré má k zníženiu ratingu výhrady.
„Agentúra Moody’s vníma záväzok vlády na postupné ozdravenie verejných financií, ktoré je realizované prostredníctvom nevyhnutných konsolidačných opatrení. Pre Ministerstvo financií SR z hodnotenia vyplýva, že Slovensko je ekonomicky v dobrej kondícii a agentúra nevidí riziká pri financovaní nášho dlhu,“ uviedol rezort financií.
Agentúra ale podľa ministerstva znížila hodnotenie najmä na základe politického hodnotenia inštitúcií štátu. „Ministerstvo financií SR považuje viacero hodnotiacich úsudkov agentúry za nekorektné, nepresne interpretované a jednostranné,“ dodal rezort.
Dôležité je podľa ministerstva konštatovanie, že Slovenská republika bude schopná naďalej lákať zahraničné investície a to aj s prihliadnutím na riziká, ktoré sú spojené s vývojom v Nemecku. Rezort pozitívne vníma aj to, že silný trh práce podporí v nasledujúcom období príjmy domácností. Agentúra očakáva tento rok rast hrubého domáceho produktu o 2,1 %, v roku 2025 o 1,5 %, v roku 2026 o 1,6 % a v roku 2027 o 1,9 %. Tento rast bude podporený najmä verejnými investíciami z fondov EÚ.
Podľa PS rating dokázal, že konsolidácia je podvod na občanoch
Ako hnutie priblížilo, agentúra Moody´s odhalila falošnú konsolidáciu Roberta Fica (Smer-SD), konsolidácii neuverila a znížila Slovensku rating z A2 na A3. Podľa poslanca Štefana Kišša (PS) to dokazuje, že konsolidácia je iba podvod na občanoch.
„Namiesto skutočných úspor a posilnenia ekonomiky vláda len presúva bremená na ľudí a naše deti, zatiaľ čo zadlženosť krajiny stále rastie. Horší rating je jasný signál o zhoršujúcej sa dôveryhodnosti Slovenska. Dopadne to na každého občana – požičiavať si budeme za drahšie a peniaze, ktoré mohli byť investované do vzdelania či zdravotníctva, skončia vyhodené von oknom,” varoval Kišš.
Priblížil, že agentúra ako kľúčové dôvody zníženia ratingu uvádza politickú nestabilitu „Ficovho zlepenca“, kontroverzné reformy, neistotu z účinku konsolidácie a zvyšovanie zadlženosti krajiny.
Nahlásiť chybu v článku