Popredný poradca Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) David Heymann označil prepuknutie opičích kiahní v rozvinutých krajinách ako „náhodnú udalosť“, ktorú možno vysvetliť sexuálnym správaním účastníkov dvoch nedávnych hromadných podujatí homosexuálov v Španielsku a Belgicku s desaťtisíckami zúčastnených.
„Vieme, že opičie kiahne sa môžu šíriť, keď dôjde k tesnému kontaktu s léziami niekoho, kto je infikovaný, a zdá sa, že sexuálny kontakt teraz tento prenos zosilnil,“ povedal Heymann.
To znamená významný odklon od typického modelu šírenia choroby v strednej a západnej Afrike, kde sú ľudia infikovaní najmä zvieratami, ako sú hlodavce a primáty, a ohniská sa nerozšírili cez hranice.
Zdravotnícki predstavitelia tvrdia, že väčšina známych prípadov v Európe bola medzi mužmi, ktorí mali sex s mužmi.
Ktokoľvek sa však môže nakaziť blízkym kontaktom s chorou osobou, jej oblečením alebo posteľnou bielizňou. Vedci tvrdia, že bude ťažké zistiť, či je šírenie spôsobené sexom alebo len blízkym kontaktom.
Prenos vírusu opičích kiahní z človeka na človeka sa dá zastaviť
Ohniská opičích kiahní v neendemických krajinách sa dajú zvládnuť a prenos vírusu z človeka na človeka je možné zastaviť, uviedla v pondelok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Informovala o tom agentúra AFP.
Doposiaľ bolo zaznamenaných menej než 200 potvrdených a predpokladaných prípadov tohto zriedkavého ochorenia, spresnila riaditeľka WHO pre infekčné choroby Maria Van Kerkhoveová.
„Toto je situácia, ktorá sa dá zvládnuť, najmä v krajinách, kde pozorujeme tieto epidémie, ku ktorým dochádza v celej Európe a tiež v Severnej Amerike,“ uviedla Van Kerkhoveová naživo na kanáloch zdravotníckej agentúry OSN na sociálnych sieťach.
„Chceme zastaviť prenos z človeka na človeka. Môžeme to urobiť v neendemických krajinách,“ spresnila.
K prenosu tohto ochorenia dochádza podľa nej prostredníctvom „úzkeho fyzického kontaktu: kontaktu koža na kožu“ a väčšina doteraz identifikovaných osôb nemala vážny priebeh choroby, cituje ju AFP.
Opičie kiahne sú známe už najmenej 40 rokov a niekoľko prípadov sa prostredníctvom cestujúcich z endemických regiónov objavilo za posledných päť rokov aj v Európe, uviedla Rosamund Lewisová z núdzového programu WHO pre kiahne.
„Toto je však prvýkrát, čo vidíme prípady v mnohých krajinách súčasne a u ľudí, ktorí necestovali do endemických oblastí v Afrike,“ upozornila a spomenula pritom Nigériu, Kamerun, Stredoafrickú republiku a Konžskú demokratickú republiku.
„Je to primárne v živočíšnej ríši v zalesnených oblastiach. Teraz to vidíme skôr v mestských oblastiach,“ dodala.
Lewisová podľa AFP tiež uviedla, že zatiaľ nie je známe, či vírus zmutoval; vírusy zo širšej skupiny ortopoxvírusov však podľa nej „nemajú tendenciu mutovať a majú tendenciu byť pomerne stabilné“.
Nahlásiť chybu v článku