Foto: TASR - Jaroslav Novák

S pandémiou sme na Slovensku ešte neskončili.

Epidemiologické opatrenia by mali byť podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) zrozumiteľné a ľahko zapamätateľné. Upozornil, že boj s pandémiou nového koronavírusu sa ešte neskončil.

Článok pokračuje pod videom ↓

Porazená bude vtedy, keď celosvetovo vymizne,“ uviedol. Ocenil osvetu o očkovaní a ambíciu ministerstva zdravotníctva zvýšiť zaočkovanosť. Nebráni sa v tomto smere ani finančným odmenám za očkovanie. Uviedol to po pondelkovom rokovaní vlády.

Foto: TASR – Martin Baumann

„Od začiatku som komunikoval, že pravidlá by mali byť ľahko zapamätateľné pre ľudí, mali by sa v nich vyznať. Určite som za to, aby bol zjednodušený,“ povedal ku COVID automatu. Poukázal však aj na vyjadrenia epidemiológov o náročnosti boja s pandémiou. Zdôraznil potrebu nosenia respirátorov či rúšok, ktoré však musia byť aj správne nasadené. V súvislosti s pravidlami a COVID automatom tiež poukázal na to, že existuje dostupná mobilná aplikácia. Tá je podľa jeho slov prehľadná a je veľkou pomôckou na zorientovanie sa v opatreniach.

Očkovanie je na dobrej ceste

Na margo pomalšieho rastu zaočkovaných uviedol, že Slovensko sa nachádza niekde „v strede poľa“ a ďalší vývoj závisí aj od dodávok vakcín. Tie sú podľa neho v tomto mesiaci dobré. Za výraznú posilu označil prípadné priblíženie vakcín k ľuďom, ale aj osvetu. Poznamenal, že minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) už avizoval kroky na posilnenie očkovania. Pri prípadných finančných odmenách za očkovanie sa podľa neho treba pozrieť aj na konkrétne návrhy. „Viem, že ministerstvo pracuje na viacerých variantoch. To je opäť otázka na ministra zdravotníctva,“ dodal.

V súvislosti s cestovateľským semaforom uviedol, že občanov treba chrániť aj pred prípadným zavlečením nového variantu ochorenia COVID-19. Ocenil, že sa pri ňom nerobia unáhlené rozhodnutia, ale sa odborne diskutuje. Bližšie otázky o zmenách v semafore však podľa neho zodpovedajú kompetentné rezorty.

Antigénové testovanie stálo obrovské peniaze, jeho efekt je otázny

Antigénové testovanie stálo Slovensko obrovské peniaze, jeho efekt je však podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka veľmi otázny. Predseda koaličnej strany Sloboda a Solidarita to uviedol po tom, ako v Bratislave dostal prvú dávku vakcíny. Pripomenul, že napriek masovému testovaniu sme v určitom období zaznamenali jeden z najvyšších počtov úmrtí. „Je to veľmi smutná kapitola našej krajiny,“ povedal Sulík.

Foto: TASR – Jaroslav Novák

Naopak, očkovanie je podľa neho jedinou cestou, aby sa náš život po korone znormalizoval a nemali sme žiadne obmedzenia. „Myslím si, že mnoho krajín zavedie podmienku, respektíve alternatívou k testovaniu bude práve to, aby bol niekto zaočkovaný,“ dodal a avizoval, že aj na Slovensku budú platiť pravidlá takéhoto typu. Zároveň vyzval ľudí, aby sa dali zaočkovať a pomohli tak na Slovensku vybudovať kolektívnu imunitu,.

Uložiť článok

Najnovšie články