Vírus HIV, ktorý spôsobuje chorobu AIDS je desivým ochorením aj dnes. Svetlo nádeje vždy vnesú nové objavy či správy o vyliečení niektorých ľudí, čo sa však deje veľmi zriedkavo. Preto celý svet potešila správa amerických genetických vedcov, ktorým sa podarilo vyliečiť laboratórne myši nakazené HIV.
V štúdii uverejnenej Nature, o ktorej informuje aj portál aktualne.cz, vedci oznamujú svoj veľký objav. „Považujeme to za prelom, pretože po prvýkrát po 40 rokoch trvajúcej epidémie AIDS sa ukázalo, že vírus HIV je liečiteľný“ uviedol neurobiológ a virológ Kamel Khalili z Temple univerzite vo Filadelfii. Vedci použili známu metódu CRISPR na úpravu génov v kombinácii s liečbou Laser ART, čo je antiretrovirálna terapia, ktorá sa bežne používa na zastavenie šírenia vírusu v organizme.
Metóda CRISPR
- CRISPR je skratka clustered regularly interspaced short palindromic repeats
- Pomocou tejto technológie dokážu vedci aktivovať gény bez zmeny DNA a použiť ich pri liečbe ochorení
- CRISPR dokáže jednotlivé gény v DNA presúvať alebo aj vymazať
- Dá sa prirovnať k „nožničkám“, ktoré nevyhovujúcu informáciu z DNA jednoducho vystrihnú
Vedci infikovali 23 špeciálnych, tzv. humanizovaných myší, ktoré sa bežne používajú pri vývoji liekov, vírusom HIV. Tým najprv podávali liek niekoľko týždňov. Následne metódou CRISPR im odstránili zbytok HIV z ich DNA. Podarilo sa im to u deviatich myší. Vo zvieratách tak neostala žiadna stopa po HIV.
Kamel Khalili pre CNN povedal, že k vírusu pristupovali ako k liečbe genetických ochorení, keďže HIV vstupuje do chromozómov. Momentálne chce pokus realizovať na primátoch, ktoré sú podobnejšie človeku ako myši. Výsledky by mohli byť známe na budúci rok.
Pacient nula
Za prvého pacienta s HIV je považovaný Gaëtan Dugas. Ten bol v médiách neraz vykresľovaný ako netvor, ktorý spôsobil, že ľudia začali trpieť AIDS. To však nebola pravda. Nebol príšerou, bol pacientom nula, ktorý robil všetko, čo bolo v jeho silách, aby pomohol lekárom v boji proti chorobe, ktorá v tých časoch predstavovala desivú záhadu.
Odborníci veria, že práve Dugas, ktorý pôsobil ako kanadský stevard, bol tým, kto ako prvý AIDS vniesol za hranice Ameriky. Písali sa práve 70. roky, keď mladí, zdanlivo zdraví muži začali umierať desivou rýchlosťou. Lekári nedokázali zistiť prečo a jediné, čo ich spájalo, bola homosexualita. Viac o pacientovi nula sa dozviete v našom článku.
Dvaja vyliečení
HIV sa už ale podarilo vyliečiť, aj keď to bol vždy dôsledok liečby nádorového ochorenia. Títo pacienti sú označovaní ako Berlínsky pacient a Londýnsky pacient. Tí vďaka transplantácii kostnej drene od darcu, ktorý bol voči HIV imúnny, sa vyliečili aj z tohto ochorenia. Táto liečba je ale veľmi neefektívna a funguje iba u malého percenta nakazených určitým kmeňom HIV ako dodáva portál aktualne.cz.
HIV vo svete
Na celej Zemi žije asi 37 miliónov ľudí nakazených HIV. Väčšina z nich žije v Afrike.
HIV, spôsobuje chorobu AIDS, ktorá oslabuje imunitný systém. Pacient tak zvyčajne zomrie na pomerne bežné ochorenie, voči ktorému sa však nedokáže jeho telo ubrániť.
Nový výskum by tak mohol o niekoľko rokov vytvoriť efektívnu liečbu a konečne po dlhých desaťročiach tak poslať AIDS do minulosti.
Nahlásiť chybu v článku