V preľudnených mestách ľudia zvádzajú každodenné boje, ktoré si my nevieme zatiaľ ani predstaviť. Miesto na život a osobný priestor je tam nedostatkovým tovarom. Navyše masa ľudí skúša odolnosť infraštruktúry mesta, ktoré sotva drží pokope. Na nasledujúcich fotografiách je zachytený život v najľudnatejších mestách zeme.
Článok pokračuje pod videom ↓
New York je najľudnatejšie mesto v USA. Niekomu by sa mohlo zdať klaustrofobické, no stále je pozadu za najľudnatejšími mestami sveta, keďže má „len“ 10 tisíc obyvateľov na kilometer štvorcový.
Manila – hlavné mesto Filipín je s viac ako 42 tisíc obyvateľmi na kilometer štvorcový jednotkou na svete s najväčšou hustotou obyvateľstva.
Pôrodnosť v Manile je 3,1 dieťaťa na ženu. Experti očakávajú, že toto číslo sa ešte zvýši aj napriek tomu, že mesto je už teraz preplnené.
Preľudnenie je najvýraznejšie vidieť na doprave. V indickom meste Kalkata dosahuje hustota obyvateľstva 24 tisíc ľudí na kilometer štvorcový. Počas monzúnového obdobia je doprava ešte nebezpečnejšia než zvyčajne.
V Kalkate je bývanie jedným z najväčších problémov. Ľudia tu žijú prakticky „hocikde“.
V Bombaji vidíme snahu o zredukovanie domov do nemysliteľne malých rozmerov.
V najzaľudnenejších častiach Hong Kongu žijú celé rodiny v miniatúrnych bytoch, ktoré majú necelých 6 metrov štvorcových. Tieto byty majú nájom aj 500 dolárov mesačne.
Starší ľudia, ktorí si nemôžu dovoliť dôstojné bývanie a nemajú rodinu, s ktorou by bývali, žijú v takzvaných „truhlových domoch“.
V Dháke, hlavnom meste Bangladéša, je hustota zaľudnenia 23 tisíc obyvateľov na kilometer štvorcový. Takto tam vyzerá bežný deň.
Izraelské mesto Bnei Brak populáciou prekračuje 25 tisíc obyvateľov na kilometer štvorcový. Býva v ňom množstvo ortodoxných židovských rodín a mesto je známe obrovskými slávnostnými pochodmi.
Preľudnené mestá ponúkajú takisto nadšené oslavy. V indickom meste New Delhi oslavujú desaťtisíce ľudí výsledky volieb.
Ulicami sa ozýva hlasná hudba, ľudia tancujú a ohadzujú sa práškovými farbami.
Oproti týmto obrovským mestám má Bratislava niečo cez tisíc obyvateľov na kilometer štvorcový. Aj tak z nej niekedy máme pocit, že sa tam nie je kde pohnúť.
interez.sk (Martin Majdák) businessinsider.com
Odporúčané články
Prvý test vodíkovej bomby: Ivy Mike bol 1000-krát silnejší ako bomba v Hirošime, ostrov Elugelab sa v sekunde vyparil
Opustený poklad Bratislavy: V nenápadnej lokalite chátra nacistická vila. Ukrýva záhadný trezor, aj podzemné priestory
V Bratislave zaplatia aj 15 800 eur, v tomto meste nemôžu predávať punč. Takýto je prenájom stánkov na vianočných trhoch
V SND mala dostať stopku opera uznávanej režisérky: Dôvodom má byť zobrazovanie lesbických scén, dielo takto hrajú už sto rokov
Kričal, že nechce zomrieť a vbehol do lesa: Zmiznutie Larsa Mittanka v Bulharsku sledujú milióny ľudí, hľadajú ho už 10 rokov
Spala som v kapsule veľkej len 90 cm za 28 eur: Celú noc ma budili nepríjemné zvuky a spravila som veľkú chybu
Kovačič o projekte 360°: Meno jedného z prvých diskutujúcich majú už potvrdené, tento hosť zavíta do úvodnej debaty
Megaprojekt stál 20 miliárd. Letisko, ktoré je svetovým unikátom, sa však už čoskoro môže stať minulosťou
Najnovšie články
Knihy od interez.sk
Nahlásiť chybu v článku