Ilustračné foto: Jacek Rużyczka, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons / Fábio Pozzebom/ABr, CC BY 3.0 BR, via Wikimedia Commons

Pozor si musia dávať slovenskí motoristi, diskutovaný zákon už funguje v praxi.

Boj s cestnými pirátmi je rozšírenou agendou prakticky v celej Európe. Kým niektoré štáty zatiaľ zaostávajú, iné s nezodpovednými vodičmi bojujú veľmi efektívne. Príkladom je aj susedné Rakúsko, ktoré okrem množstva radarov nasadilo aj veľmi prísnu zbraň. Informuje o tom portál Autoviny.

Článok pokračuje pod videom ↓

Konkrétne ide o nový zákon, ktorý vstúpil do platnosti iba pred niekoľkými mesiacmi a stal sa pomerne diskutovanou témou. V rámci neho totiž môže štát skonfiškovať auto cestnému pirátovi a následne ho predať v dražbe. Vo všeobecnosti to platí v prípadoch, ak vodič prekročí rýchlosť v obci o 60 kilometrov za hodinu, respektíve mimo obce minimálne o 70 kilometrov za hodinu. Okrem vodičského oprávnenia tak nezodpovedný motorista môže prísť aj o vozidlo.

Známe sú už aj prípady z praxe – napríklad, len prednedávnom mladý Rakúšan prekročil rýchlosť pri Viedni o 98 kilometrov za hodinu, čoho výsledkom bolo zabavenie vodičáku a automobilu Volkswagen Passat, ktorý následne predali v dražbe. Samozrejme, ide o extrémny prípad a na predaj súkromného vozidla musia byť naplnené zákonné dôvody. V prvom rade musí vozidlo viesť jeho právoplatný majiteľ. Vozidlá vo vlastníctve tretích osôb totiž nie je možné dražiť.

Zároveň už takýto motorista musel v minulosti zákon porušiť. To znamená, že vaše auto vám pri prvom závažnejšom porušení rýchlostných predpisov neodoberú, musí ísť o opakovaný priestupok. Rakúšania však už takýchto prípadov zaznamenali niekoľko a známy je aj prípad, kedy bolo 21-ročnému vodičovi odobraté vozidlo značky BMW. Rýchlosť prekročil o 117 kilometrov za hodinu a nebol to jeho prvý prehrešok takéhoto typu.

Ak sa pýtate, kam peniaze z dražby potom smerujú, odpoveď je nasledovná. Ako uvádza portál Autoviny, 30 percent zo sumy ide spolkovej krajine, v ktorej bol priestupok spáchaný, pričom zvyšných 70 percent putuje do rakúskeho fondu bezpečnosti na cestách. Cesty nášho suseda pravidelne križujú aj slovenskí motoristi, niektorí dokonca v Rakúsku vozidlá vlastnia. Nový bezpečnostný prvok v boji s cestnými pirátmi sa nás tak týka oveľa viac, ako si myslíme.

Uložiť článok

Najnovšie články