Kým pred niekoľkými rokmi sa na etiku vo výskume príliš nedbalo, dnes sú pravidlá prísne. Práve kvôli etike čelia neurovedci kritike. Mali by svoje výskumy a experimenty zastaviť?
Horúcim trendom sú organoidy
Neuroveda sa posúva vpred míľovými krokmi. V posledných rokoch, ako informuje portál The Guardian, sa napríklad podarilo v laboratórnych podmienkach vypestovať časti ľudského mozgu a tie boli implantované do zvierat. Orgánom vypestovaným v laboratóriu sa hovorí organoidy a momentálne sú vo vede horúcim trendom. Vytvárané sú z kmeňových buniek a aj keď majú len veľkosť hrášku, u niektorých sa prejavila mimovoľná mozgová aktivita podobná mozgovej aktivite predčasne narodených detí.
Vedci si myslia, že ide o prelom v medicíne, keďže budú môcť testovať ľudský mozog bez toho, aby museli skutočne zasahovať do tela žijúceho človeka. Tu však prichádza na rad otázka etiky. Čoskoro sa bude konať každoročná neurovedecká konferencia, na ktorej sa budú odborníci z celého sveta zaoberať tým, kde presne sa etická hranica nachádza. Niektorí považujú za prekročenie hranice samotný fakt, že sa v laboratóriu pestuje ľudský mozog a robia sa na ňom experimenty. Je totiž otázne, čo a do akej miery mozog pociťuje a je neetické vykonávať experimenty na živom organizme, ktorý by pri tom mohol trpieť.
Organoidy sú považované za mimoriadne užitočný nástroj, umožnili totiž bližšie preskúmať autizmus, schizofréniu či príčinu toho, prečo sa po nákaze ochorením Zika rodia deti so zmenšeným mozgom. Tieto informácie by iným spôsobom bolo takmer nemožné získať a vedci dúfajú, že sa im podarí rozlúštiť aj záhadu iných ochorení súvisiacich s mozgom. Je však potrebné zaručiť, aby organoidy netrpeli.
Je otázka etiky na mieste?
Nedávno vedci z Harvardu uverejnili štúdiu, v ktorej informujú o tom, že organoidy môžu obsahovať pestrú škálu mozgových buniek, počnúc retinálnymi bunkami až po kôrové bunky. V priebehu 8 mesiacov si organoid vybudoval celú neurálnu sieť a reagoval na podnety, ako napríklad na svetlo. Keď bol organoid implantovaný do tela zvieraťa, bez problémov sa vytvorili nové prepojenia a organoid bol bohato zásobovaný krvou rovnako, ako ktorýkoľvek iný orgán v tele zvieraťa.
Niektorí vedci si však myslia, že neuroveda zašla v tomto smere priďaleko a implantovanie organoidov by malo byť zakázané. V niektorých krajinách už prísne pravidlá vstúpili do platnosti. Napríklad, v Británii nesmú vedci manipulovať s darovanými embryami, ktoré majú viac ako 14 dní.
Čo sa organoidov týka, vedci si myslia, že aj keď hrozba nemusí byť aktuálna, je len otázkou času, kedy sa podarí vyvinúť vnímajúci organoid. V takom prípade však už bude na diskusie o etike neskoro.
The Guardian
Nahlásiť chybu v článku