pinterest.com

Poďte sa s nami pozrieť bližšie na záhady mysteriózneho Klubu 27, ktorého členom sa stať nechcete. Stálo by vás to život a možno aj niečo viac.

Sláva, peniaze a všeobecné uznanie nie sú všetkým po čom túžia mladí, talentovaní umelci. Dôležitejšie môžu byť úplne základné potreby, ako napríklad empatia, pochopenie a túžba po pozornosti. Klub 27 je fanúšikmi vytvorený zoznam známych hudobníkov, ktorí umreli za záhadných okolností. Či bola na vine samovražda, alebo nešťastná zhoda okolností je ťažko určiť. No spája ich jedno. Umreli vo veľmi mladom veku, konkrétne vo veku 27 rokov. Z tejto priam až mysterióznej konkrétnosti behá po chrbte mráz.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na príčinu či spojitosť úmrtí známych osobností hudobného priemyslu, nie len 20. storočia, sa snažilo prísť veľké množstvo odborníkov, fanúšikov a nadšencov. Nanešťastie, ako to už býva v populárnych prípadoch, najrozumnejšia a najpravdivejšia teória leží niekde v nedohľadne, udusená a zmlátená ohromným množstvom konšpirácií. Jedným z tých známejších a racionálnejších dohadov je ten, ktorý hovorí o nedostatku motivácie a zanietenia.

Janis Joplin

Nikto nie je dokonalý. A je dobre si túto skutočnosť uvedomiť čím skôr, či už čo sa týka zbytočnej mienky o sebe samom, alebo idealizovania iných. Niekedy je táto uvedomelosť však intenzívna natoľko, že pomaly o sebe človek získava nízku mienku. Samozrejme zlý pocit z vlastnej osobnosti ide ruka v ruke s demotiváciou a odporu voči ďalšej tvorbe. Reč je o teórii, hovoriacej že hudobníci patriaci do tohto záhadou dýchajúceho zoznamu prišli do štádia života, kedy dostali pocit, že sa nemali viac kam posunúť. Dosiahli všetko, čo chceli. Kariéra, peniaze, davy fanúšikov. Je smutné, kam až dokáže zájsť cesta von z takejto mizérie. Nejde síce o potvrdený fakt. Bolo by to príliš veľa okolností, ktoré spolu súhlasia, no opäť prichádza na pretras otázka: „Prečo práve 27?“

Vec sa má tak, že väčšina smrtí príslušníkov tohto klubu sa odohrala medzi rokmi 1969 – 1971, čo samozrejme neznamená, že zoznam neexistoval predtým. A bohužiaľ posledný člen sa pripojil aj v roku 2017, na konci januára. V zmieňovaných rokoch minulého storočia sa totiž uskutočnilo až osem úmrtí. Práve tento fakt vytvoril mienku, že predčasná smrť pre hudobníkov je v tomto veku bežná. Štatistické štúdiá nedokázali nájsť žiadny logický či nezvyčajný vzorec, ktorý by bol schopný povedať viac. Podľa British Medical Journal nejde o nič zvláštne, avšak časopis tvrdí, že sláva môže zvýšiť risk smrti u muzikantov, ale pravdepodobnosť sa neviaže na číslo 27. Vysvetlenie nulové, záujem verejnosti vzrastá.

Najznámejšími osobnosťami zaradenými do tohto klubu sú Jimi Hendrix (predávkovanie), Brian Jones (utopený v bazéne), Janis Joplin (predávkovanie), Jim Morrison (údajné zlyhanie srdca), alebo aj Amy Winehouse (otrava alkoholom), pri ktorej zoznam ani zďaleka nekončí. Medzi naozaj kontroverzného člena patrí spevák zaniknutej skupiny Nirvana, Kurt Cobain. Pri zmienke tohto mena sa vyskytne veľa asociácii, no rozhodne aj nemálo ďalších konšpirácií, kedy sa celá mrazivá kauza začína ešte viac zamotávať.

Ľudia vravia, ľudia vraveli vždy a zrejme aj budú, preto usilovať sa rozlúsknuť tak zapeklitú hádanku, ako je táto, by bolo asi zbytočné. Domnienka, ktorá je pravdepodobne najviac pritiahnutá za vlasy je Zmluva s diablom. Ide o veľmi populárnu teóriu, pri ktorej ľudia veria, že členovia tohto klubu uzavreli pakt s diablom, teda výmenou za svoj talent a slávu odovzdali vládcovi pekla svoju dušu vo veku 27 rokov. Samozrejme existuje aj iné vysvetlenie podľa nemecko-amerického psychológa Erica Ericsona, ktoré je uveriteľnejšie, no tiež nemusí byť stopercentné. Podľa neho a jeho tabuľky o štádiách psychologického vývinu, ide o kritický vek, kedy má človek sklony k depresii a dostáva sa ku konfliktu intimity a izolácie, čo pochopiteľne môže viesť k samovražedným sklonom.

Šoubiznis je plný klamstiev, sĺz aj smrtí. Zrejme sa nikdy nedozvieme, čo alebo možno kto stojí za týmito záhadnými udalosťami, ktoré by boli prehnane súvisiacou náhodou. Niekto je možno príliš skeptický na to, aby sa nad niečím podobným vôbec pozastavil. Je známe, že nie je dobré na ničom lipnúť a určite je dôležité nepodliehať radikálnym životným zmenám. Minimálne môže tento zoznam slúžiť ako memento, alebo akýsi vztýčený prst, pre všetkých smerujúcich ku hviezdam. Ale aj pre obyčajných smrteľníkov.

Pozri aj: Obetovali vlastný život. 10 vynálezcov, ktorých zabili vlastné objavy

interez.sk (Ľuboš Belko), en.wikipedia.org

 

Uložiť článok

Najnovšie články