Mnohí z nás milujú cestovanie a spoznávanie nových krajín a kultúr. V dnešnom článku to nebude také to „klasické“ cestovanie. Bude to cestovanie v...

Mnohí z nás milujú cestovanie a spoznávanie nových krajín a kultúr. V dnešnom článku to nebude také to „klasické“ cestovanie. Bude to cestovanie v čase. Prinášame vám fotografie z Číny a pohľad na to, ako to tam vyzeralo 100 rokov dozadu. Je naozaj zaujímavé sledovať, ako človek dokáže pretvárať krajinu, ako sa miesta rozrastajú. Čína má v posledných desaťročiach nepochybne silnú ekonomiku a určite uznáte, že má aj vyspelú technickú základňu. Pozrite sa, ako sa Čína postupom času menila.

Článok pokračuje pod videom ↓

Xi’an – 1921 a 2016

cina
boredpanda.com

Xi’an, kedysi starobylé cisárske hlavné mesto Číny, a aj východnej „hodvábnej“ cesty,  ktorá viedla až do Istanbulu. Múr ostal zachovalý, no postupom času boli pridané aj moderné prvky.

Wuhan – 1960 a 2016

cina2
boredpanda.com

Toto je park v meste Wuhan. Takmer nič sa tu nezmenilo, až na tvar lodí.

Guangzhou – 1970 a 2016

cina3
boredpanda.com

Guangzhou je masívne mesto, prístav a priemyselné centrum v Číne. Viac ako 40 miliónov ľudí žije v mestskej oblasti okolo tohto mesta. V pozadí pribudli mrakodrapy, a to len v priebehu 40 rokov.

Wuhan – 1927 a 2016

cina4
boredpanda.com

Stará colnica v meste Wuhan je stále tam, no v jej blízkosti vyrástli masívne mrakodrapy, ktoré sa teraz týčia nad týmto starým mestom.

Lanzhou – 1930 a 2016

cina5
boredpanda.com

Mesto Lanzhou bola hlavná zastávka pozdĺž hodvábnej cesty, kedysi opevnené mesto, ktoré už dávno nie je tvorené múrmi. Takmer všetko sa tu zmenilo, no jedinú výnimku tvoria hory v pozadí a Žltá rieka v popredí.

Xi’an – 1949 a 2016

cina6
boredpanda.com

Táto hodinová veža bola postavená krátko po založení Čínskej ľudovej republiky v roku 1949. Od tej doby sa modernizovala a teraz je v centre jedného z najrušnejších dopravných okruhov.

Yibin – 1940 a 2016

cina7
boredpanda.com

Yibin je mesto so 4 miliónmi obyvateľov a je známe ako „prvé mesto“ na rieke Jang-c’-ťiang. Dnes je Yibin najviac známe zrejme vďaka spoločnosti Wuliangye, ktorá vyrába alkoholické nápoje a je to aj najväčší zamestnávateľ v meste.

Guiyang – 1920 a 2016

cina8
boredpanda.com

Európski misionári sa snažili rozšíriť kresťanstvo po celej Číne počas 19. a na začiatku 20. storočia. Celkom sa to podarilo, aj s trochou čínskeho vkusu.

Pokračovanie na ďalšej strane…

Uložiť článok

Najnovšie články