To však nebol prípad mestečka Konstanz, ktoré sa rozhodlo, že sa tak ľahko nevzdá. Zvolilo však taktiku, aká sa len tak nevidí. Kým bombardovanie ohrozovalo mestá naprieč Nemeckom a Anglickom, Konstanz sa mu elegantne vyhlo. Predstieralo totiž, že nie je súčasťou Nemecka ale patrí ku Švajčiarsku.
Tisícročná história
Konstanz je mestečko, na ktoré sa usmialo šťastie, zároveň však jeho obyvatelia dokázali šikovne využiť výhodnú geografickú polohu. Konstanz, alebo Kostnica, je mesto s tisícročnou históriou a leží v blízkosti Bodamského jazera. Preslávilo sa napríklad aj tým, že sa tu narodil Ferdinand von Zeppelin, slávny konštruktér vzducholodí. Jeho najväčšou výhodou je však fakt, že jeho tesným susedom je Švajčiarsko.
Neformálna hranica
Článok z roku 2017 uverejnený na stránke Slate.com uvádza, že hranica medzi Konstanzom a Švajčiarskom bola ustanovená ešte počas prvej svetovej vojny, vždy však išlo skôr o formalitu, ako o skutočnú hranicu. Constance Magazine sa k názoru priklonil a tvrdí, že hranica sa tiahne naprieč mestom. Práve to znamenalo pre Konstanz záchranu, keď totiž spojenecké bombardéry prelietali ponad mesto, mysleli si, že je súčasťou neutrálneho Švajčiarska a nechali ho na pokoji.
Výroba zbraní
Keby spojenci vedeli, čo minuli, asi by nemali radosť. Konstanz bol totiž dôležitým výrobným mestečkom, spoločnosť Funkstrahl vyrábala súčiastky do radarov ponoriek a Schwarzwald Flugzeugbau GmbH pracovala na vývoji lietajúcich torpéd a svoju výrobu sem v tom čase presunula aj spoločnosť Dornier. Záchranou Konstanzu sa nezachovali len továrne, ale aj cenné historické miesta, ktoré môžete navštíviť aj dnes.
Raj pre turistov
Ročne navštívi Konstanz veľké množstvo turistov, môžu sa tu totiž prejsť uličkami, ktoré sú ako vystrihnuté z katalógov a dokonca aj katedrálu, ktorá bola postavená ešte začiatkom 7. storočia, no vďaka elegantnému triku ju vojna nezničila a bola uchránená pred bombardovaním. Ďalšou zaujímavosťou je budova Konzil postavená v 14. storočí, ktorá kedysi slúžila ako dôležité centrum obchodovania. Nachádza sa tu taktiež hotel, ktorý v 13. storočí slúžil ako opátstvo, no od roku 1875 v ňom bývalo niekoľko významne osobností, vrátane prezidentov.
Konstanz však nie je len lákadlom pre turistov, nesie aj posolstvo, ktoré by si mali ľudia pamätať. Prežilo totiž vďaka tomu, že sa venovalo obchodovaniu so Švajčiarskom a vyhýbalo sa vojne.
thevintagenews
Nahlásiť chybu v článku