nghwdf.org

Všetci si mysleli, že dávno vymrel. Po 50 rokoch však vedci dokázali, že to tak nie je. Najvzácnejší druh divokého psa znovuobjavili v horách na Novej Guinei.

Naposledy ho vo voľnej prírode videli pred 50 rokmi. Reč je o vzácnom druhu divokého psa, ktorý sa v angličtine nazýva New Guinea highland wild dog. Ako ho teda nazvať v slovenčine? Ťažko povedať. V tomto článku budeme o ňom hovoriť jednoducho ako o divo žijúcom psovi. Názov teraz nie je taký dôležitý. Významné je, že ho po desiatkach rokov opäť spozorovali v jeho prirodzenom prostredí. 

Článok pokračuje pod videom ↓

To, o čom dlhé roky nikto ani nesníval, sa stalo skutočnosťou. V horách na Novej Guinei našli žijúcu populáciu vzácnych domorodých obyvateľov ostrova. Nejde však o ľudí, ale o druh divo žijúceho psa, ktorý ostrov obýval od nepamäti. Podarilo sa to vedcom z Papua Novej Guineii, ktorí stavali na 30 ročnom výskume jedného nadšenca. Vďaka fotopascám, návnadám a sledovaniu stôp sa im podaril ohromný objav. Zvieratá, ktoré každý považoval za vyhynuté predsa len vo voľnej prírode žijú.

nghwdf.org

Prečo je tento objav taký významný? Divoký pes z Novej Guinei je podľa slov vedcov najvzácnejším divo žijúcim druhom psa a súčasne ide aj o najstarší pôvodný druh dnes už najlepšieho priateľa človeka. Ide teda o poriadneho „domorodca“ a podľa výskumu, možno o jediného žijúceho predka domestikovaných psov. To, že v dnešnom svete dokázal prežiť vo svojom prirodzenom prostredí, je obdivuhodné. V tajomných zákutiach vysokých hôr a pralesov, kde nad človekom stále vyhráva príroda, vedci našli minimálne 15 člennú skupinu divých psov.

nghwdf.org/dailymail.co.uk

V nadmorských výškach 3500 až 4400 metrov, dokázali vedci zachytiť viac ako 100 snímkov vzácneho druhu divokých psov. V 15 člennej svorke je niekoľko mláďat a jedna tehotná sučka. Populácia sa teda čoskoro ešte o niečo rozrastie. Vedci objavili aj psie nory či dokonca cestičky, po ktorých sa vo svojom teritóriu pohybujú. Po 50 rokoch ide o prvý nezlomný dôkaz ich existencie. Za tú dobu boli uverejnené len dve fotografie tohto druhu, ktoré však nikdy neboli dôkladne overené.

Nález vzácneho druhu divokého psa, vedcov aj verejnosť potešil. Novoobjavený New Guinea highland wild dog je príbuzný známejšieho Dinga pralesného, ktorý sa však vo voľnej prírode už nevyskytuje. Výskum znovuobjaveného druhu divokého psa bude určite pokračovať a vedci sa okrem iného, pokúsia odhaliť aj to, ako sa psy na ostrov dostali. Ich korene totiž siahajú až 6000 rokov do minulosti a podľa najnovších zistení tu boli ešte skôr, ako prvý človek.

Pozri aj: Zoznam ohrozených druhov opúšťa po 50 rokoch. Lamantín karibský (Kapusťnák) je podľa všetkého zachránený

interez.sk (red.), iflscience.com, nationalgeographic.com, dailymail.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články