Foto: Native Shoes

Moderné tenisky sa z väčšieho percenta skladajú z plastov.

Keď však donosíte tieto, nebudete ich vyhadzovať do kontajnera na komunálny odpad, ale poputujú priamo do biologicky rozložiteľného odpadu. Kanadská spoločnosť Native Shoes, o ktorej píše portál Fast Company, prichádza s teniskami, ktorých každá časť je rastlinného pôvodu. Celé tenisky sú vytvorené z prírodných vlákien.

Článok pokračuje pod videom ↓

Predná časť topánky je napríklad vytvorená z ananásovej šupky. Portál Fast Company dáva do porovnania aj ďalšie značky, ktoré sa snažia viesť podobnú iniciatívu, ako napríklad Allbirds alebo Everlane. Tie si dokázali vytvoriť svoje vlastné taktiky na to, ako sa vyhnúť tradičnej kombinácii kože a gumy, pričom Native Shoes nasleduje ich kroky.

Native Shoes

Recyklácia, rastliny a alternatívne materiály

Everlane napríklad využíva na výrobu recyklované fľaše, zatiaľ čo Allbirds vytvára topánky inovatívnym spôsobom z eukalyptových vlákien. Do boja sa však zapájajú aj dobre známe svetové značky. Nie je to tak dávno, čo Adidas odhalil nové tenisky, ktoré vytvorené z recyklovaných materiálov a sú určené na ďalšiu recykláciu.

Native Shoes, značka, ktorá má svoj domov v kanadskom Vancouveri, sa zameriava na unikátny spôsob výroby už od svojich začiatkov v roku 2009. Plány na vytvorenie tenisiek, ktoré budú celé z rastlinných materiálov siahajú do roku 2017. Podľa kreatívneho riaditeľa spoločnosti, Mika Belgue, je najťažšou časťou vymyslieť to, ako z týchto materiálov skonštruovať výsledný produkt.

Native Shoes

Veľa snahy a veľa vynaliezavosti

Na miestach, kde bolo nutné využiť gumový materiál, použila spoločnosť zmes konope a kukurice. Dať všetky tieto súčasti dokopy bolo najväčším problémom, pretože štandardné tenisky väčšinou držia pokope vďaka lepidlu, ktoré má viac než ďaleko od environmentálne udržateľného. Namiesto neho sa tak využíva zmes juty a olivového oleja.

Native Shoes

Belgue však na rovinu dodáva, že tak ako každé tenisky, aj tie od Native Shoe sa časom vynosia. Namiesto toho, aby však putovali do kontajnera, môžu byť pokojne kompostované. Aj so šnúrkami.

fastcompany.com
Uložiť článok

Najnovšie články