Vždy pri testovaní nového lieku sa vyžaduje nahlasovanie akýchkoľvek vedľajších prejavov. Odporúča sa nahlásiť pre istotu všetky nasledujúce zdravotné ťažkosti a to bez ohľadu na to, aké sú stupidné. A tak niektorí ľudia nahlasujú aj také, pri ktorých je jasné, že nemôžu byť spojené s testovaným liekom.
Proces nahlasovania nežiaducich účinkov je obzvlášť dôležitý pri identifikácii možných prejavov aj vakcín proti COVID-19, uvádza portál IFL Science.
16. marca AstraZeneca zverejnila dokument, v ktorom sa nachádzajú všetky hlásené zmeny stavov po podaní vakcíny. Asi nie je nutné zdôrazňovať, že niektoré z hlásených zmien stavu nemôžu ani náhodou súvisieť s podanou vakcínou.
Najabsurdnejšie prejavy
Niektorí ľudia zahlásili, že po podaní vakcíny sa im rozvinul genitálny herpes, utrpeli viaceré zlomeniny, otrávili sa alkoholom, páchlo im z úst, prestali sa zdravo stravovať, mali plynatosť, zväčšili sa im prsia, dostali ranu elektrickým prúdom, boli uštipnutí hmyzom alebo zažili predčasnú ejakuláciu.
Je ťažké povedať, či ľudia, ktorí hlásili tieto vedľajšie účinky to mysleli seriózne vážne, či išlo o vtip, alebo či si len chceli splniť povinnosť nahlásiť akúkoľvek zmenu stavu. Na druhej strane je snáď každému jasné, že uštipnutie hmyzom, či zasiahnutie elektrickým prúdom nemôžu mať súvis s podaním vakcíny.
Aj normálne vedľajšie účinky
Samozrejme, drvivá väčšina nežiaducich účinkov bola spojená s klasickými prejavmi ako bolesť hlavy, nevoľnosť, bolesť v mieste vpichu, či zvýšená teplota.
Vakcína po prehodnotení všetkých vedľajších účinkov (aj tých absurdných) bola prehlásená za bezpečnú. Pravdou je, že práve AstraZeneca má v poslednom období problém s dôverou, aj keď sa za ňu postavila aj Európska lieková agentúra a tiež aj mnohé ďalšie zdravotné inštitúcie, keďže hlásené riziko vzniku krvných zrazenín sa nepreukázalo ako opodstatnené.
Nahlásiť chybu v článku