Foto: NASA image created by Jesse Allen, using data provided courtesy of NASA/GSFC/METI/ERSDAC/JAROS, and U.S./Japan ASTER Science Team. [Public domain], via Wikimedia Commons

Niekedy sa proste stáva, že sa na nejaký čas objaví nová pevnina.

Príroda má pre nás každý deň stále nové a nové prekvapenia. Jedným z nich je aj občasné, či skôr dočasné objavenie doteraz neznámej pevniny. Východne od austrálskeho kontinentu preto môžeme dnes nájsť úplne nový ostrov. Na tom by nebolo nič zvláštne, až na fakt, že pred štyrmi rokmi na danom mieste nebol. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Čarovná krajinka, ostrov nazvaný Hunga Tonga sa ocitlo na území kráľovstva Tonga v Tichom oceáne. Svoje miesto si vybral medzi dvoma už existujúcimi ostrovmi a jeho centrom je sopka, ktorá bola kedysi ukrytá pod hladinou oceánu. Hunga Tonga sa týmto objavením zaradila medzi málo podobných prípadov, kedy sa podmorská sopka premenila na ostrov. Za obdobie posledných 150 rokov sa tak stalo len po tretíkrát.

Vedci získali týmto javom úžasnú príležitosť na preskúmanie doposiaľ neprebádaného územia. Vzhľadom na jeho skalnaté zloženie sa domnievajú, že by mohol byť podobný, ako terén na planéte Mars. Z tohto dôvodu sa do výskumov zapojila aj americká NASA. Prevažná väčšina mapovaní a skúmaní prebiehala prostredníctvom nadobudnutých satelitných snímkov či letov ponad samotný ostrov.

To sa zmenilo len prednedávnom, keď v októbri minulého roka na pobreží mladého ostrova zakotvila prvá prieskumná loď. „Tešili sme sa ako malé deti,“ vyjadril svoje nadšenie prieskumový vedec Dan Slayback z Goddardovho vesmírneho letového centra NASA. „Z väčšej časti je zložený z čierneho štrku, nenazýval by som to pieskom. Jednotlivé zrná tohto štrku totiž majú veľkosť hrášku. Nakoľko nosíme poväčšine sandále, prechádzka je tu značne bolestivá.“

Počas tohto prieskumu vykonali množstvo GPS meraní a leteckých prieskumov prostredníctvom dronov. Na základe toho boli schopní stanoviť výšku jednotlivých skalných útvarov a rôznych eróznych prvkov ostrova. Síce sa zo satelitných snímkov môže zdať, že je ostrov skôr plochý, v skutočnosti je jeho prostredie veľmi rozmanité.

Okrem „vulkanického hrachu“ boli prekvapení aj zvláštnou pôdou. Svojím vzhľadom a konzistenciou pripomína veľmi lepkavú a svetlú hlinu. V priebehu prieskumu nemali tušenia, odkiaľ sa vzala, no bolo isté, že je vhodná pre vegetáciu. Tá sa ostrovom šíri veľkou rýchlosťou. To aj vďaka veľkému množstvu vtákov, ktoré sa novému územiu tešia rovnako ako vedci.

Smutnou správou ale je, že nikto netuší, ako dlho ešte budeme mať príležitosť skúmať toto územie. Bežným scenárom v tomto prípade totiž je, že mladý ostrov zmizne naspäť pod vodnú hladinu. Hlavným a najrýchlejším spôsobom, akým je takýto ostrov zničený, je erózia. Okrem morských vĺn má v tomto prípade výrazný vplyv aj dážď, ktorý ostrov priam rozpúšťa.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články