Trvalo to 130 rokov kým sa vedcom konečne podaril tento objav. Je ním celkom nový druh pomerne málo známej no o to zaujímavejšej ryby z čeľade mesačníkovitých. Tento nález ostával pred zrakmi ľudí skrytý viac ako 300 rokov, odkedy sa začala zapĺňať taxonómia tejto čeľade.
Mola Tecta, čo v preklade znamená Mesačník skrytý. Tak sa nazýva nový druh mesačníka, ktorý vedci objavili po 130 rokoch. Tento zaujímavý druh ryby obýva studené vody Nového Zélandu, južného Čile, Južnej Afriky a juhovýchodnej Austrálie. Podobne ako ostatné druhy z tejto čeľade i tento nový druh je pre vedcov veľmi ťažko skúmateľný a pred ľuďmi sa ukrýva vo veľkých hĺbkach.
Nález nového druhu sa podaril Marianne Nyegaard z austrálskej univerzity v Perthe. Tá už niekoľko rokov skúmala rôzne vzorky DNA rýb z čeľade mesačníkovitých, ktoré jej už v roku 2014 ukázali, že v oceánoch žije i dovtedy nepoznaný tajomný druh. Až teraz, v roku 2017, sa jej ho skutočne podarilo nájsť. A nález je to skutočne veľký.
Posted by Factopedia on Samstag, 22. Juli 2017
Ryby z čelade mesačníkovité sú totiž najväčšie kostnaté ryby na svete a ich váha v dospelosti dosahuje až dve tony. Tieto zvieratá sú pomerne plaché a väčšinu života prežijú niekoľko stoviek metrov pod hladinou oceánu vo veľmi odľahlých vodách, čo veľmi sťažuje ich pozorovanie a výskum. Pravidelne sa však vynárajú aj na hladinu. Po love sa totiž potrebujú vyhriať na slnečných lúčoch. Práve z tohto vyplynul aj ich anglický názov „sunfish“.
Posted by Factopedia on Samstag, 22. Juli 2017
Po novoobjavenom druhu Mola Tecta pátrala Marianne Nyegaard aj v historických záznamoch. Zistila, že tento druh unikal človeku viac ako tri storočia. V historických záznamoch totiž našla spisy, ktoré podrobne opisovali práve novoobjavený druh Mesačníka. Nový objav tak konečne dokázal zaplniť viac ako tri storočia dlhú dieru v taxonómii tejto čeľade, ktorá sa po 130 rokoch dočkala nového prírastku.
sciencealert.com, dailymail.co.uk
Nahlásiť chybu v článku