Foto: SITA

Médiá sú v posledných týždňoch plné správ o šírení koronavírusu.

Zašlo to dokonca tak ďaleko, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) bola nútená vyhlásiť stav núdze a v najviac postihnutej oblasti bola vybudovaná v priebehu niekoľkých dní nemocnica určená na liečbu pacientov trpiacich koronavírusom.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: SITA

Lekár pred epidémiou varoval niekoľko dní pred jej vypuknutím

Zdá sa však, že aj keď lekári robia, čo môžu, nebezpečenstvo im hrozí z každej strany, a to nielen od nakazených pacientov. Ako informuje portál Unilad, istý čínsky lekár svojich kolegov varoval niekoľko dní predtým, ako koronavírus naplno prepukol. Li Wenliang pracoval v nemocnici v najviac postihnutej oblasti Wu-chan a niekoľko dní pred vypuknutím epidémie poslal skupine medikov v skupinovom chate sériu znepokojivých správ.

Koncom decembra ich informoval o tom, že je v karanténe napriek tomu, že v tom čase bolo s koronavírusom hospitalizovaných len sedem pacientov. Medici, ktorým Wenliang správy poslal, sa vystrašili a hneď začali skúmať, či existuje možnosť, že čoskoro bude situácia natoľko vážna, ako v roku 2002, kedy svetom zmietala epidémia SARS. Aj vtedy epidémia začala v Číne a na následky ochorenia napokon umrelo až 800 ľudí.

Aj keď sa napokon Wenliang nemýlil a ľudstvo skutočne čelí epidémii, The New York Times informuje, že lekár bol uprostred noci zatknutý. Úrady chceli vedieť, prečo lekár o hroziacej epidémii medikom napísal a len o tri dni neskôr bol prinútený podpísať vyhlásenie, že jeho správanie bolo jednoznačným porušením zákona.

Úrady nebezpečenstvo popierali a nekonali

Nanešťastie, úrady hroziace nebezpečenstvo popierali, zanedbali svoju povinnosť a neinformovali obyvateľov hneď v prvých týždňoch o tom, že by sa mali pred vírusom chrániť. Napriek tomu, že chorí pribúdali závratnou rýchlosťou, úrady tvrdili, že vírus sa ďalej nešíri. 31. decembra, deň po tom, čo lekár poslal medikom varovné správy, oficiálne vyhlásenia tvrdili, že kvôli šíreniu poplašných správ sa prešetruje osem ľudí. Zároveň bolo miestnou zdravotníckou komisiou vydané prehlásenie, že obyvateľom nič nehrozí, šírenie vírusu je pod kontrolou a epidémie sa obávať netreba.

NPRC 2020.00001. Foto: Čínske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb

Práve zanedbanie bezpečnosti v prvých týždňoch šírenia vírusu spôsobilo, že epidémia skutočne vznikla a môže mať dokonca väčšie rozmery ako SARS. Úrady napokon začali konať až 20. januára, v tom čase však už bolo množstvo nakazených a prví pacienti sa objavili dokonca aj mimo Číny. V súčasnosti sú tisícky chorých a stovky mŕtvych a nádej na zlepšenie situácie je zatiaľ v nedohľadne.

Unilad
Uložiť článok

Najnovšie články