Foto: [Public domain], via Wikimedia Commons/ [Public domain], via Wikimedia Commons

Obyvatelia Japonska si dnes pripomínajú 74. výročie zhodenia atómovej bomby na mesto Hirošima.

Japonsko a mnohí ľudia na svete si dnes, 6. augusta, pripomínajú 74. výročie zhodenia prvej jadrovej bomby na japonské mesto Hirošima. Dátum zhodenia atómovej bomby na Hirošimu sa stal Svetovým dňom boja za zákaz jadrových zbraní; známy je aj pod názvom Deň Hirošimy. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Vývoj atómovej bomby začal počas 2. svetovej vojny v rámci tajného projektu Manhattan. Po úspešnom teste Trinity v púšti v Novom Mexiku, sa pripravili ďalšie atómové bomby. Jedna z nich, uránového typu, bola zhodená na mesto Hirošima.

Za možné ciele atómového bombardovania bolo stanovených viacero miest v Japonsku. Hirošima bola vhodná kvôli dôležitému armádnemu skladu, prístavu uprostred priemyselnej časti, a tiež obklopeniu horami, ktoré zvýšia účinok bomby.

Dňa 6. augusta 1945 vzlietol z leteckej základne Tinian v západnom Pacifiku ťažký bombardér B-29 s názvom Enola Gay, pomenovaný podľa matky pilota. Ten bol doprevádzaný ďalšími dvomi bombardérmi. Asi hodinu pred bombardovaním zachytili japonské radary americké lietadlá. Výstraha bola odoslaná do viacerých miest, vrátane Hirošimy. Keď Japonci zistili, že sú to iba tri lietadlá, nevyslali k ním ani stíhačky (kvôli šetreniu paliva) a odporučili obyvateľom, aby sa pre istotu schovali do krytov. Japonci predpokladali, že ide o prieskum.

Posádka bombardéra Enola Gay, wikimedia.org

V čase 8:15 bola uránová bomba Little Boy naplnená 64 kilogramami uránu-235 zhodená na Hirošimu. Padala 57 sekúnd a vo výške 600 metrov nad zemou nastal výbuch o sile 13 kiloton TNT. Rádius celkového zničenia bol 1,6 kilometra s následným požiarom v okruhu 11 km štvorcových. Najmenej 70-tisíc ľudí bolo zabitých okamžite a ďalších 70-tisíc podľahlo zraneniam.

Nad mestom sa zdvihol oblak zeme, prachu a dymu. Výbuch zničil dve tretiny mesta; v centre Hirošimy zostalo stáť len 20 budov, ktoré boli postavené z betónu. Bezprostredne zahynulo 70.000-80.000 ľudí a vyše 100.000 utrpelo ťažké zranenia.

Foto: wikimedia.org/wikimedia.org(Enola Gay Tail Gunner S/Sgt. George R. (Bob) Caron)

Po bombardovaní sa lietadlá vracali späť na základňu. Radista následne poslal telegram s textom: „Úloha splnená. Naprostý úspech vo všetkých smeroch. Viditeľný účinok, väčší než Alamogordu(test Trinity pozn. red.). Po splnení úlohy sú lietadlá v poriadku, vraciame sa na základňu.“

Atómová bomba Little Boy. Foto: US government DOD and/or DOE photograph [Public domain], via Wikimedia Commons
Japonci samozrejme nevedeli v prvom momente, čo sa stalo. Operátor z Tokia si všimol, že stanica v Hirošime neprijíma signál. Po pár minútach sa zistilo, že prestal pracovať hlavný telegrafný spoj severne od Hirošimy. Od malej stanice vzdialenej 16 kilometrov od Hirošimy, prišla iba zmätočná správa, že mestom otriasla hrozná explózia.

Hirošima po bombardovaní. Foto: US government, Post-Work: User:W.wolny [Public domain], via Wikimedia Commons
Vojenské základne sa nedokázali dovolať do mesta. Nastal zmätok. Vedeli, že žiadny veľký útok zo strany nepriateľa neprišiel. Japonský dôstojník generálneho štábu okamžite letel do Hirošimy urobiť prieskum a vrátiť sa do Tokia so spoľahlivou informáciou.

Po troch hodinách letu, 160 kilometrov pred Hirošimou zbadal obrovský dym. Hirošima bola stále v plameňoch. Lietadlo potom krúžilo nad mestom. Po pristátí v Tokiu sa začali okamžite záchranné opatrenia. Vysielanie tokijského rádia neskôr popísalo hrôzu v Hirošime takto: „Prakticky všetko živé, ľudia alebo zvieratá, boli doslova zapálení zaživa“.

Popáleniny spôsobené atómovou bombou. Foto: National Archives at College Park [Public domain], via Wikimedia Commons
Krátko po bombardovaní Truman oznámil, že ak Japonsko neprijme ich podmienky, môžu očakávať z neba padajúcu skazu. Japonská vláda  nereagovala.

Japonsko niekoľko dní po zhodení druhej atómovej bomby na Nagasaki (9. augusta) kapitulovalo. Tým sa skončila druhá svetová vojna v Ázii.

Uložiť článok

Najnovšie články