V 70. rokoch 20. storočia svet prekvital. Druhá svetová vojna bola minulosťou a odhliadnuc od hrozby studenej vojny, sa ľudstvu pomerne dobre darilo. Životná úroveň rástla, rovnako aj ekonomiky jednotlivých krajín. Ľudia sa nikdy nemali tak dobre ako doposiaľ. Všetko vyzeralo ako v rozprávke. A napriek tomu inžinieri z MIT (Massachusettská technická univerzita) prišli so šokujúcou správou. Počítač predpovedá koniec civilizácie.
Na začiatku 70. rokov sa štyria študenti americkej MIT pustili do predpovede osudu ľudstva. Využili na to matematický model postavený na práci svojho „mentora“, kybernetika menom Jay Wright Forrester, ktorý patrí medzi zakladateľov systémovej dynamiky, technika modelovania fungovania zložitého systému navzájom sa ovplyvňujúcich procesov. S poverením svetovej organizácie Rímsky klub sa výskumníci pozreli na to, ako bude vyzerať budúcnosť celosvetového rastu.
Výsledkom ich práce bola štúdia s názvom The Limits to Growth, ktorá dodnes patrí medzi najpredávanejšie a najznámejšie vedecké environmentálne štúdie. Matematický model, ktorý na predpoveď vedci využili, počítal s celkom piatimi faktormi, ktoré majú najvýznamnejší podiel na budúcnosti ľudstva. Populačný rast, poľnohospodárska výroba, čerpanie neobnoviteľných zdrojov, priemyselná výroba a znečistenie planéty.
Výsledok štúdie pritom nie je vôbec pozitívny. V roku 1972 vedci predpovedali, že ľudská civilizácia zanikne niekedy v priebehu 21. storočia. Konkrétne v roku 2040 má prísť ku koncu ľudskej civilizácie, ktorému však budú už v roku 2020 dramatické spoločenské zmeny. Predpoveď zo začiatku 70. rokov pritom počítala so vtedajšími trendmi. Ak si uvedomíme, koľkonásobne boli za nasledujúce dekády spomínané faktory zintenzívnené, potom už zrejme ľudstvo existovať nemalo.
Ihneď po publikovaní práce The Limits to Growth sa štúdia stretla s rozporuplnými názormi. Široká odborná verejnosť výsledky práce ostro kritizovala. Terčom sa stala metodológia, samotný počítač, výsledky a množstvo ďalších faktorov, vďaka ktorým závery štúdie neboli vo svete veľmi rešpektované. Napriek tomu treba poukázať, na to, že štyria študenti MIT už pred 50 rokmi, na základe svojej práce tušili, že s našou planétou v najbližších rokoch nebude niečo v poriadku. Pri pohľade na dnešný stav by si možno niektorí odborníci svoje výhrady k ich výsledkom rozmysleli.
ScienceAlert
Nahlásiť chybu v článku