Existencia a prípadná komunikácia s civilizáciou z vesmíru sú témy, ktoré aj dnes pôsobia viac sci-fi, než reálne. Ak sú však výpočty a odhady vedcov správne, dnes by sa mohol na Zem vrátiť signál, ktorý môže byť dôkazom mimozemského života, píše Independent.
Pred 40 rokmi poslali dvaja japonskí astronómovia pomocou teleskopu na Stanfordskej univerzite správu do vesmíru. Cieľovou destináciou bola masívna hviezda Altair, na ktorej by sa podľa Masakiho Morimota a Hisashiho Hirabayashiho mohla potenciálne nachádzať nejaká forma života.
Prešlo už 40 rokov
Hviezda sa nachádza 16,7 svetelných rokov od Zeme a astronómovia na ňu poslali správu, ktorá obsahuje informácie o ľudstve, o našej slnečnej sústave, akí sú ľudia a ako funguje náš život. Teraz, po štyroch desiatkach rokov, sa na Univerzite Hyogo v japonskom meste Kobe pripravujú na to, či príde z obrovskej diaľky aj odpoveď.
Tím pod vedením Shinya Narusawu stanovil termín možnej odpovede presne na 22. augusta 2023, keďže ide nielen o takmer presné 40. výročie od odoslania správy (pôvodnú poslali 15. augusta 1983), no tento dátum sa tiež úzko spája s oslavou japonského hviezdneho festivalu.
Reálne šance sú takmer nulové
Aj keď reálne šance na odpoveď od mimozemskej civilizácie sú nízke, Narusawu verí, že mimozemšťania určite existujú, no je veľmi náročné ich nájsť. Tím vedcov však tvrdí, že ich zanietenie pre tento výskum sa odrazilo na oveľa vyššom záujme mladých ľudí o vesmír a astronómiu ako takú.
Independent však píše, že nikto z vedeckej obce nebude sklamaný, ak sa počas utorka neozve nikto „zhora“, keďže aj spomínaní Morimoto a Hirabayashi neskôr priznali, že celý nápad s odoslaním správy vznikol, keď boli obaja opití, dodáva Gizmodo.
Nahlásiť chybu v článku