Presne pred 30. rokmi poslala sonda Voyager 1 na Zem valentínsky darček, ktorý sa v nasledujúcich desaťročiach zaradil medzi najikonickejšie vesmírne fotografie v histórii. Sonda unikátne zábery vyhotovila len polhodinu predtým, ako na večné časy vypla svoje kamery.
Snímku s názvom „the Pale Blue Dot (Bledomodrá bodka, pozn. red.) znovu zverejnila NASA pri príležitosti 30. výročia jej vyhotovenia. Dodnes ide o jednu z najikonickejších vesmírnych fotografií, ktorá ľudstvu pripomína jeho malosť v porovnaní s mimoriadnou veľkosťou našej galaxie, nehovoriac o nepredstaviteľných rozmeroch vesmíru.
Sotva viditeľná
Fotografia vznikla presne pred 30-timi rokmi 14. februára 1990 a po zverejnení NASA sa stala symbolom osamelosti a zraniteľnosti našej planéty. Takto ľudstvo Zem ešte nikdy nevidelo. Naša planéta sa na zábere nachádza priamo v slnečnom lúči a na pôvodnom zábere bola sotva viditeľná. Na aktuálnej zdokonalenej fotografii má Zem aj modrastý nádych, z celkového rozlíšenia napriek tomu nezodpovedá ani jednému pixelu.
Zaujímavý je aj príbeh vzniku fotografie. Sonda Voyager 1, ktorá odštartovala v roku 1977, dostala vo februári 1990 pokyn na vyhotovenie posledných fotografických záberov. Na svojej ďalšej trase k hraniciam našej slnečnej sústavy jej už totiž kamery neboli potrebné. K žiadnym objektom sa už nepriblížila na dostatočnú vzdialenosť, navyše bolo potrebné šetriť energiou sondy, ktorá je dodnes funkčná. Za ten čas sa stala najvzdialenejším ľudským objektom.
Rodinná fotografia
Na Valentína v roku 1990 tak Voyager naposledy upriamil pozornosť späť na Zem. Vyhotovila celkom 60 záberov, ktoré sa následne stali známe pod symbolickým názvom „Rodinný portrét slnečnej sústavy“. Kým najväčšie planéty Jupiter a Saturn na záberoch zaberali asi 1 pixel, naša modrá planéta je ledva viditeľná. Polhodinu po fotení Voyager 1 navždy vypol svoje kamery a so svojou sesterskou sondou pokračoval do neprebádaných útrob vesmíru.
Nahlásiť chybu v článku