Ilustračná foto: Profimedia

Je vôbec na tejto myšlienke niečo pravdivé? Vyzerá to tak, že áno.

Ak ste si niekedy prezerali staré fotoalbumy s ešte čiernobielymi fotografiami po starých či prastarých rodičoch, alebo ak ste pozerali staré, čiernobiele filmy, možno aj vám v hlave skrsla myšlienka: Prečo tí mladí ľudia vyzerajú tak staro? 

Článok pokračuje pod videom ↓

Aj dnes sa môžeme stretnúť s tým, že mladý človek nevyzerá na svoj vek a tipovali by sme mu pokojne aj o 5 rokov menej. Potom je tu ale veľká skupina, v ktorej mladí ľudia naozaj aj mlado vyzerajú a dokonca vyzerajú aj na menej, ako majú v skutočnosti rokov.

Je teda na tom, že ľudia v minulosti vyzerali staro, niečo pravdy? Ako uvádza portál IFL Science, tak čiastočne áno.

Nevhodné podmienky

V prvom rade, v priebehu rokov došlo k významným zmenám v miere starnutia. Najväčšiu zásluhu na tom má životná úroveň, lepšia zdravotná starostlivosť, a tiež životný štýl.

Nie je žiadnym prekvapením, že lepšia životná úroveň ovplyvňuje to, ako starneme. Taktiež aj životné podmienky a naše zamestnanie má na to výrazný vplyv a človek, ktorý pracuje v kancelárii, bude, pravdepodobne, starnúť pomalšie ako kurič z 19. storočia, ktorý denne vdychoval množstvo splodín a bol vystavený náročným pracovným podmienkam.

Ilustračná foto: Picryl

Zmeny v biologickom starnutí potvrdzuje aj štúdia z roku 2018. V nej sa skúmali markery ako krvný tlak či funkcie pľúc, ktoré sa menili v súvislosti s chronologickým vekom, a to medzi rokmi 1988 a 2010. Zistili v nej, že aj v tomto krátkom časovom horizonte existujú významné rozdiely v starnutí, pričom novšie generácie sú biologicky „mladšie“, ako tie pred nimi. Vedci v štúdii, ktorá skúmala iba populáciu v USA, napísali, že to vyzerá, že za posledných 20 rokov sa biologický vek znížil v celom vekovom rozsahu. Zistili dokonca, že zmeny boli viditeľnejšie u starších dospelých, než u mladších dospelých.

Štúdia tvrdí, že napríklad pokles fajčenia spôsobil tiež zmenšenie priepasti medzi biologickým vekom mužov a žien, keďže muži tomuto zlozvyku holdujú menej. Taktiež užívanie liekov vedie k lepšiemu zdravotnému stavu.

Prečo teda vyzeráme teraz mladšie?

Súvisí to s množstvom čiastkových faktorov. Podľa Michaela Stevensa, z náučného kanála Vsauce, je veľkým faktorom lepšia zdravotná starostlivosť – máme vo všeobecnosti lepšie zuby, používame kvalitné opaľovacie krémy, ktoré tiež chránia kožu pred starnutím.

Ďalej je to lepší boj s chorobami, vďaka čomu náš vzhľad nemusí byť poznačený prekonanými ochoreniami, tak ako v minulosti. Takisto aj menej namáhavá práca, ktorá bývala v minulosti vykonávaná v podstate od detstva a následná lepšia starostlivosť o zovňajšok, prispievajú k tomu, že vyzeráme mladšie.

Ilustračná foto: pxhere

A nemalú úlohu v tom hrajú aj naše predsudky a módne preferencie. Ľudia na fotografiách, pochopiteľne, nosia pre nás už starú módu, ktorú si my spájame so starými ľuďmi, čo spôsobuje, že ich automaticky vnímame staršie.

Uložiť článok

Najnovšie články