Iste viete, že hrdza vzniká následkom oxidácie železa. Tento jav je na Zemi pozorovateľný celkom bežne, ak necháte niečo železné na vzduchu. Vedeli ste však, že hrdza sa nachádza aj vo vesmíre?
Môže na Mesiaci vznikať hrdza?
Štúdia publikovaná prostredníctvom portálu Science Advances uvádza, že vedcom sa podarilo popísať podobný proces prebiehajúci aj na Mesiaci, píše portál Science Times. Na povrchu Mesiaca sa totiž vedcom z NASA (Jet Propulsion Laboratory) v spolupráci s odborníkmi z Havajskej univerzity a z havajského Inštitútu geofyziky a planetológie (HIGP) podarilo objaviť hematit, minerál vznikajúci oxidáciou železa.
Objav substancie, ktorá pripomína hrdzu, je pre vedcov o to zaujímavejší, že na Mesiaci chýba kyslík. Oxidácia železa, následkom ktorej by hrdza vznikla, teda nie je možná.
Chemická reakcia by bola možná jedine vtedy, ak by bol prítomný hematit, minerál, ktorý obsahuje železo. Túto teóriu však budú musieť vedci ešte overiť po tom, čo získajú vzorky z misie Apollo. Problémom však je, že slnečný vietor, ktorý ovplyvňuje Mesiac, obsahuje vodík, následkom čoho dochádza na jeho povrchu k redukcii, teda k opačnému chemickému procesu, ako je oxidácia.
Viac informácií budú mať vedci po misii Apollo
Štúdia píše, že za vznik lunárneho hematitu je zrejme zodpovedný kyslík, ktorý sa vďaka slnečným vetrom v priebehu miliárd rokov postupne na povrch Mesiaca dostal z hornej vrstvy atmosféry Zeme.
Počas výskumu boli použité dáta získané v roku 2009 vďaka nástroju s názvom Moon Mineralogy Mapper (M3). Tie okrem iného dokázali prítomnosť vody na Mesiaci vo forme ľadu. Práve toto zistenie viedlo vedcov k myšlienke, že na Mesiaci by mohlo dochádzať k procesu oxidácie kovov podobne ako na Zemi. Po mesiacoch pátrania sa im napokon podarilo objaviť lunárny hematit.
Hematit sa nachádza zvyčajne v blízkosti vody a okrem toho, viac sa ho nachádza na tej strane, ktorá je bližšie k Zemi. Stopy po hematite sa však nachádzajú v malom množstve aj na odvrátenej strane Mesiaca, kde sa voda vo forme ľadu nenachádza. To potvrdzuje teóriu, že za vznik hematitu na Mesiaci je zodpovedný práve vplyv Zeme.
To, že na Mesiac sa zo Zeme dostáva kyslík následkom solárnych vetrov potvrdila už predtým japonská misia Kaguya a k vytvoreniu substancie, ktorá pripomína hrdzu následne prispel medziplanetárny prach a voda.
Vedci dodávajú, že hematit mohol vzniknúť aj vďaka asteroidom typu S, ktoré obsahujú množstvo železa. Zdá sa teda, že Zem zohráva dôležitú úlohu v evolúcii Mesiaca. Viac informácií budú mať vedci po skončení misie Apollo, ktorá by mala odštartovať v roku 2024.
Nahlásiť chybu v článku