Za posledné roky sa do médií už viackrát dostala správa, že úrady zabavili pašovaný kokaín z Latinskej Ameriky, ktorý do Európy prišiel spolu s dodávkou banánov. Experti z odboru sa teda konečne vyjadrili, prečo je kokaín a banány tak fungujúce duo.
Nebolo to tak dávno, čo v českých supermarketoch policajti zabavili najväčší kontraband drog v histórii krajiny. Ako inak, baličky lisovaného kokaínu prišli k našim susedom spolu v krabiciach plných banánov.
1/3 Lisované kostky kokainu, v krabicích od banánů, nalezli dnes odpoledne pracovníci supermarketu v Jičíně a Rychnově nad Kněžnou. Kriminalisté zjistili, že zboží stejné šarže bylo distribuováno na několik dalších míst v ČR. pic.twitter.com/V3e7p8hOYu
— Policie ČR (@PolicieCZ) June 10, 2022
Vtedy išlo o drogy v hodnote 1,5 miliardy českých korún, ktorý do Česka prišiel z prístavu v Hamburgu. Pôvod drogy aj ovocia je však, v drvivej väčšine prípadov, rovnaký – Latinská Amerika, prevažne Kolumbia.
Ďalšie prípady sa od roku 2015 objavovali hlavne v Anglicku, kam smerovalo množstvo zásielok ovocia s „pridanou hodnotou“. Pašovanie drog v banánoch sa však dostáva do horšieho stavu hlavne v Spojenom kráľovstve, ktoré po Brexite prijíma omnoho viac importu, o ktorý sa nedelí s ostatnými európskymi krajinami.
Čo má banán spoločné s kokaínom?
Kokaín a banány majú jednu veľkú podobnosť. Oba produkty pochádzajú z Latinskej Ameriky a sú mimoriadne obľúbené v Európe. Spojené kráľovstvo je napríklad najväčší spotrebiteľ banánov v Európe a siedmym najväčším dovozcom banánov na svete.
V roku 2020 Spojené kráľovstvo doviezlo banány za 476 miliónov libier, pričom najväčšou zdrojovou krajinou je Kolumbia, ktorá je zároveň najväčším svetovým producentom kokaínu. Spojené kráľovstvo, podobne ako väčšina západnej Európy, je tiež oddaným konzumentom kokaínu a ročné výdavky na práškový a kamenný kokaín sa v niektorých štátoch rovnajú aj čiastke vo výške 3,2 miliardy libier.
„Banány a kokaín sú z rovnakého regionálneho pôvodu a oba sú v Spojenom kráľovstve vysoko žiadaným spotrebným materiálom,“ povedal Tony Saggers, konzultant pre organizovaný zločin a bývalý šéf drogového oddelenia a spravodajstva v Národnej kriminálnej agentúre, píše portál Vice.
„Preto má zmysel využiť legitímnu prítomnosť jedného (banánov, pozn.) na zakrytie druhého (kokaínu, pozn.) smerom k rovnakým vstupným bodom a trhom.
Existujú 3 hlavné dôvody
Existujú však aj konkrétne dôvody, prečo sa banány stali takým ideálnym pašeráckym partnerom pre kolumbijské kokaínové gangy.
„Existujú tri dôvody, prečo sa kokaín tak často presúva v zásielkach banánov,“ povedal pre Vice Jerry McDermott, riaditeľ a spoluzakladateľ inštitútu Insight Crime, think-tanku zaoberajúceho sa organizovaným zločinom v Amerike so sídlom v Kolumbii.
„Po prvé, hlavný región Kolumbie produkujúci banány, Uraba, je domovom najmocnejšej organizácie obchodujúcej s drogami, Gaitanistas, rovnako gangu patrí aj exportný prístav Turbo,“ načal McDermott.
„Po druhé, banány sa ako tovar podliehajúci skaze musia dostať cez prístavy čo najrýchlejšie, čo vyvíja tlak na colné orgány. A po tretie, banány je potrebné prepravovať v chladiacich kontajneroch, ktoré sú ideálne na ukrytie kokaínu, či už v chladiacich jednotkách alebo v bočných stenách.“
Policajti a úrady musia teraz konať s rozvahou
Keith Ditcham, úradujúci riaditeľ Organized Crime and Policing Research Group, povedal:
„Väčšina kokaínu z Latinskej Ameriky prichádza hromadne v kontajnerových zásielkach a pašeráci potrebujú krycí náklad. Tento krycí náklad odráža obchodný vývoz do Európy. Medzi Latinskou Amerikou a Spojeným kráľovstvom fungujú dobré obchodné vzťahy čo sa týka banánov, takže banány sú najzrejmejším krycím nákladom. Pašeráci nechcú používať drahú komoditu,“ zhodnotil Ditcham.
Posledná otázka tak znie, keď je tento druh pašovania odhalený a úrady vedia, ako sa kokaín dostáva do Európy, ako budú proti tomu bojovať. „Policajti si budú dobre vedomí toho, že toto ovocie sa používa ako zásterka na pašovanie kokaínu. Ale musia využívať inteligenciu, nemôžu prehľadávať každú zásielku,“ zakončil Ditcham.
Nahlásiť chybu v článku