Pri pohľade na slastne spiaceho psa, ktorý niekedy v hĺbke spánku dokonca šklbe labkami, často sa nám vynára otázka, čo a či vôbec sa mu niečo sníva. Dokážu vôbec psy vnímať sny a prežívať ich, alebo sú to všetko prejavy niečoho iného? Toto zaujímalo aj mnohých vedcov a odborníkov na psy a psie správanie, a tak sa rozhodli toto tajné zákutie psieho života preskúmať.
Psy, tak isto, ako napríklad mačky, či iné zvieratá snívajú. Oveľa zložitejšie a náročnejšie je ale zistiť, o čom. Keďže sa na to psa nemôžeme len tak opýtať, musíme sa na to pozrieť trochu inak. Našťastie existujú záchytné body, ktoré nám umožňujú analyzovať spánok a sny rôznych cicavcov.
Snívanie u ľudí nastáva počas rýchleho pohybu očí, počas REM fázy spánku. Aj keď je pravda, že je možné snívať aj v iných fázach ako je REM, tak tieto sny sú nudné a nezáživné a nie sú spájané s hlbším prežívaním sna. REM spánok predstavuje síce menej ako štvrtinu celkovej doby spánku počas noci, no objavuje sa vo cykloch a trvá zvyčajne len niekoľko desiatok minút. REM fáza spánku je spojená so živými snami, rýchlymi pohybmi očí, zvýšením tepom srdca, a tiež aj so zrýchleným dýchaním.
Aby sme sa vrátili k podstate článku, tak priebeh spánku človeka a psa veľmi podobný a aj psy majú REM fázu spánku. Na druhej strane, plazy a ryby túto fázu nemajú, a tak vedci predpokladajú, že tieto živočíchy pravdepodobne nesnívajú.
Už v roku 2001 vedci z Massachusettského technologického inštitútu uverejnili štúdiu, pri ktorej analyzovali mozgovú aktivitu potkanov počas spánku. Zistili, že mozog potkanov počas fázy spánku REM má podobnú aktivitu, ako pri riešení prechádzania bludiskom, čo vedci testovali na potkanoch cez deň. Z toho usúdili, že potkanovi sa počas tejto fázy snívalo o prechádzaní bludiskom, čo naznačuje, že potkan si „prehrával“ udalosti, ktoré sa diali počas dňa. Keďže potkan je považovaný za „menej“ inteligentné zviera ako pes, existuje potom predpoklad, že pes dokáže tiež snívať.
„Ľudia snívajú o rovnakých veciach, o ktoré sa zaujímali cez deň“, uvádza Dr. Deirdre Barrett z Harvardovej univerzity a ďalej dodáva: „Neexistuje žiadny dôvod myslieť si, že zvieratá sú na tom inak. Vzhľadom k tomu, že psy často lipnú na svojich majiteľoch, je dosť možné že pes sníva o vašej tvári, alebo dokonca o vašom pachu, ktorý je pre psa významným komunikačným kanálom. Tieto sny rovnako ako u ľudí, môžu byť príjemné, no môžu byť aj nepríjemné“.
Najťažšia otázka ale je, o čom vlastne psy snívajú. V skutočnosti vedci si nie sú istí ani tým, prečo vôbec ľudia snívajú a závery sa odvolávajú na evolúciu. Štúdia v časopise Nature v roku 2000 uviedla, že najpravdepodobnejšou odpoveďou prečo snívame je, že spánok nám pomáha triediť myšlienky a konsolidovať pamäť. Je teda logické predpokladať, že psy, alebo aj iné cicavce snívajú z rovnakého dôvodu a teda sny im pomáhajú filtrovať alebo aj realizovať každodenné myšlienky alebo zážitky.
interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku