Foto: ilustračné, Pexels

Stretli ste sa už s pomenovaním "l'appel du vide" alebo "fenoménu vysokých miest"?

Pri pohľade z vysokého miesta dostane veľa ľudí zvláštny impulz. Hoci sú v bežnom živote šťastní a vyrovnaní, do ich hlavy sa pri pohľade dolu votrie myšlienka, ktorá ich nabáda skočiť dolu. O správe napísal portál Unilad.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pochopiteľne, po podobnom myšlienkovom procese môžete ostať nepríjemne zaskočení. Pokiaľ nerozumiete tomu, odkiaľ náhly impulz prišiel, môžete rozmýšľať o svojom mentálnom zdraví.

Podľa názoru vedcov je však tento fenomén bežnejší, než by ste čakali. Za temným pudom sa skrýva dôvod, pre ktorý má dnes veda racionálne vysvetlenie.

„L’appel du vide“ alebo „fenomén vysokých miest“

Vedci tento úkaz pomenovali spôsobom, ktorý vieme do nášho jazyka voľne preložiť ako „fenomén vysokých miest“. Znie oveľa lepšie, ako francúzske označenie podobných úkazov (Francúzi ho nazývajú pojmom „l’appel du vide“, čo v preklade znamená „volanie prázdnoty“).

Štúdia z roku 2012 skúmala 431 vysokoškolských študentov. Zistila, že viac ako polovica z nich už tento fenomén niekedy zažila. Stretávali sa s ním bežne aj takí ľudia, ktorí nikdy netrpeli myšlienkami na samovraždu. Výsledky tejto štúdie sú publikované v Journal of Affective Disorders.

Foto: ilustračné, Unsplash

Vedci odhalili, že „volanie prázdnoty“ môže byť nesprávna reakcia ľudského mozgu na nebezpečenstvo. Označili to ako „nesprávne interpretovaný bezpečnostný signál“.

Zároveň zistili, že fenomén súvisí s mierou úzkosti. Ľudia, ktorí trpia úzkosťou viac, tento fenomén prežívajú častejšie.

Podľa názoru Jennifer Hamesovej, ktorá štúdiu viedla, môže ísť zároveň o proces podvedomia, pri ktorom si má jednotlivec viac uvedomiť, že si váži byť nažive.

Je s nami niečo zle?

V roku 2020 uskutočnil Tobias Teismann ďalšiu štúdiu, publikovanú v BMC Psychiatry.

Zistil, že fenomén je známy mnohým ľuďom bez ohľadu na samovražedné tendencie. „Tento fenomén opisujú častejšie takí ľudia, ktorí úzkostnejšie reagujú na signály tela,“ vysvetlil.

Foto: ilustračné, Unsplash

Podľa jeho názoru by sme „volanie prázdnoty“ nemali nutne spájať s „tajným želaním zomrieť“.

„Ako taký a sám osebe je tento jav bežný, a nie je známkou psychopatológie,“ uzatvára vedec.

Štúdia však, žiaľ, zároveň odhalila, že viac ako 75 percent ľudí, ktorí niekedy uvažovali o samovražde, tiež zažilo nutkanie skočiť.

 

Ak prežívate náročné obdobie, tím profesionálov s dlhoročnou praxou je tu pre vás 24 hodín denne, na webe linkanezabudka.sk nájdete pomoc cez telefón alebo mailom. Tím profesionálov je tu pre vás 24 hodín denne aj na webe IPčko.sk. Pomoc môžete vyhľadať kedykoľvek prostredníctvom mailu alebo chatu. Vyhľadať pomoc nie je prejavom zlyhania a slabosti, naopak, je prejavom sily človeka postarať sa o seba či o svojich blízkych.

Uložiť článok

Najnovšie články