Všetky cicavce, nielen človek, si prejavujú navzájom náklonnosť bozkávaním. Pravdaže podoby bozkávania sa líšia, u mnohých zvierat je to rituál dotýkania a otieraní si nosa. Jedným z ľudských rituálov pri bozkávaní je zavretie očí. Uvažovali ste niekedy nad tým, prečo ich práve vtedy zatvárame? Je pravda, že existujú výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo, no drvivá väčšina ľudí oči pri bozku zavrie. Prečo je to tak?
Bozkávanie je asi najzákladnejším fyzickým prejavom ľudskej náklonnosti. Prečo ale pri bozku zatvárame oči?
Podľa štúdie Londýnskej univerzity je to preto, lebo náš mozog to jednoducho nedokáže zvládnuť.
Pre mozog je totižto náročné spracovávať naraz významovo silný ako hmatový, tak aj vizuálny stimul z bezprostrednej blízkosti.
Oči nedokážu správne zaostriť, lebo sa každé oko pozerá na trochu iné miesto. A je zrejmé, že v tomto prípade sú oveľa dôležitejšie hmatové podnety z pier, ako to, čo vidíme.
Aby sme sa mohli dokonale sústrediť na bozk a aby nás nič nerozptyľovalo, automaticky zatvárame oči. Vďaka tomu bozk viac precítime.
Pre umocnenie hmatového stimulu sa tiež partneri navzájom dotýkajú. Tento stimul má oveľa väčšiu silu, ako to, že vidíme partnera. Dotyky pri bozkávaní umocňujú prežívanie bozku.
Takže aby sme sa nerozptyľovali tým, čo je naokolo, ale aby sme dokonale precítili každý bozk, tak automaticky zatvárame oči. Takisto je to zvláštne a neromantické, keď má jeden z partnerov pri bozkávaní otvorené oči.
Tak, teraz už konečne viete, prečo pri bozkávaní vždy zatvárate oči.
Nahlásiť chybu v článku