V najnovšej štúdii sa odborníci zaoberajú tým, prečo malé deti a mláďatá v zvieracej ríši potrebujú viac spánku ako dospelí. Odpovede vás možno prekvapia.
Prečo potrebujú deti viac spánku?
Pre malé deti je svet jedným veľkým dobrodružstvom, neustále v ňom objavujú niečo nové a menia a vyvíjajú sa aj ich schopnosti. Prudkými zmenami prechádza aj detský mozog, čo je jeden z dôvodov, prečo deti potrebujú viac spánku ako dospelí, píše štúdia publikovaná v časopise Science Advances. Už desiatky rokov je totiž jasné, že pre ľudí je spánok nevyhnutný, štúdia však prináša nové informácie o detskom spánku, píše portál Science Alert.
Americkí vedci vytvorili matematický model, ktorý ukazuje, akými zmenami prechádza spánok a ako sa menia jeho funkcie počas toho, ako sa detský mozog vyvíja. Rýchlosť zmien prekvapila dokonca aj samotných vedcov. Evolučný biológ Van Savage hovorí, že aj keď je spánok niečo, čo na dennej báze prežívame všetci, stále je opradený obrovským množstvom záhad a nezodpovedaných otázok. Navyše, čím viac sa spánkom vedci zaoberajú, tým je táto záležitosť komplikovanejšia.
Vo svojej správe odborníci píšu, že spánok plní množstvo dôležitých funkcií, pričom jedným z najdôležitejších štádií spánku je tzv. REM fáza (rapid eye movement).
U dospelých REM fáza nastupuje približne hodinu a pol po tom, ako sa uložíme na spánok a podľa odborníkov sa práve počas nej upevňujú a ukladajú do pamäti informácie, ktoré sme získali počas dňa. Čo sa týka detí, u tých predstavuje REM fáza zhruba polovicu celkového času, ktorý prespia. Keď však dosiahnu vek 10 rokov, táto fáza sa skráti až na štvrtinu. Keď človek dosiahne vek 50 rokov, REM fáza predstavuje už len 15 percent spánku.
Spánok by sme nemali zanedbávať v žiadnom veku
Vieme teda, že počas REM fázy detský mozog spracúva množstvo zážitkov z daného dňa, čo sa však deje vo zvyšnom čase? Odborníci si myslia, že zvyšný čas slúži na regeneráciu a odstránenie odpadových látok z mozgu. Ak si človek na spánok nepotrpí a dlhodobo ho zanedbáva, vo vyššom veku to môže viesť až ku vzniku demencie. Čo sa však týka procesov dejúcich sa počas spánku a spánkových vzorcov či ich evolúcie, vedci ešte majú čo robiť, aby ich preskúmali.
A čo spánok a veľkosť tela? Vedci z rôznych odborov, vrátane biológie či matematiky dali hlavy dokopy, aby zistili, ako súvisí množstvo potrebného spánku s veľkosťou tela. Malým deťom rastie mozog rýchlejšie ako zvyšok tela, potrebuje preto viac času na vytváranie nových nervových prepojení. Akonáhle dosiahneme istý vek, mozog počas spánku vykonáva skôr už len potrebnú údržbu.
Nahlásiť chybu v článku