Možno vás dojala reklama, ktorú poznáte, ale aj tak vo vás odrazu zapálila tisíc emócií. Alebo ste v strede pracovného obeda a odrazu sa neviete udržať.
Ako píše portál The Conversation, dostanete sa do stavu, kedy viete, že ste vyčerpaní či vystresovaní, ale aj tak nerozumiete, prečo vám odrazu tečú slzy po tvári.
Aké sú dôvody toho, keď začneme plakať bez hocijakého evidentného dôvodu? Na túto otázku sa rozhodla odpovedať Peggy Kern, profesorka a odborníčka na Melbourne univerzite.
Náš mozog je ako procesor, ktorý sa prehreje kvôli emočnému napätiu
V mozgu sa nám pri silných emóciách spustí takzvaná centrálna autonómna sieť procesov, ktorá sa skladá z dvoch častí. Tou prvou je sympatický nervový systém, ktorý spustí takzvanú fight or flight (útek alebo boj) odozvu v nebezpečných situáciách.
Tou druhou je parasympatický nervový systém – ten slúži ako náprotivok prvej časti a pomáha telo upokojiť. V momente, keď začneme cítiť silné emócie, mozog spustí sympatický systém, a dostane telo do stavu nepokoja. Oproti tomu plač spúšťa parasympatický systém – pomáha tieto emócie upokojiť.
Prvej časti systému teda rozumieme. Prečo sa ale plač spúšťa aj v zdanlivo nevypätých situáciách?
Tento proces je spracovávaný v prefrontálnom kortexe (prednej časti nášho mozgu). Predná časť mozgu, metaforický procesor ľudského tela, slúži na väčšinu dôležitých procesov – premýšľanie, správanie, plánovanie, kreatívne myslenie či emócie.
Pokiaľ silné emócie spustia parasympatický nervový systém, po určitej dobe bez uvoľnenia tohto napätia to začne byť na prefrontálny kortex priveľa – dostane sa do stavu, ako keď sa prehrieva počítač, pretože má otvorených príliš veľa programov naraz.
Hoci si to občas neuvedomujeme, po dlhom stave v strese náš mozog potrebuje vyfúknuť, dostať zo seba napätie von. Niektorí ľudia začnú byť podráždení a mať výbuchy hnevu. Iní ale miesto toho začnú plakať – hoci sa im možno zdá, že sa ich slzy spustili bez zdanlivého dôvodu.
Tieto faktory k vášmu plaču tiež prispievajú
Okrem toho, že plač je prirodzenou biologickou reakciou nášho tela tiež existuje niekoľko ďalších faktorov, ktoré určujú, kedy a prečo plačeme. Nikoho asi neprekvapí fakt, že ženy plačú štatisticky oveľa častejšie ako muži – to, akú veľkú úlohu v tom ale zohráva sociálny faktor, momentálne určiť nevieme.
Ľudia, ktorí majú vyššie skóre v neurotizme a empatii, taktiež plačú častejšie, než je zvyčajné. Pokiaľ ale plačete pričasto, môže sa jednak o symptóm depresie – naše telo sa takto snaží vyrovnať s emočnou bolesťou.
Pokiaľ sa vám slzy spustia na verejnosti, netreba sa za to hanbiť. Okrem toho, že to je absolútne ľudské, vidieť niekoho slzy spúšťa hlbokú sympatiu voči danej osobe a pomáha to k vytvoreniu silnejších vzťahov.
Okrem toho nám slzy pomáhajú k určeniu toho, v akom stave je naše telo. Pokiaľ sme unavení, telo produkuje slzy, aby pomohlo vysušeným očiam vidieť jasnejšie. Zaslzené oči sú taktiež prejavom choroby – chrípok, vírusových ochorení i koronavírusu. Keď totiž máme chorobu, biele krvinky sa snažia vyhľadať zdroj nákazy v tele a niektoré z nich skončia v krvných kanálikoch pri očiach, vďaka čomu sa nám oči zaslzia.
Plač je prirodzenou súčasťou nášho tela, a pochopiť to, prečo sa objavuje, nám pomôže rozumieť viac nielen samému sebe, ale aj svojmu okoliu.
Nahlásiť chybu v článku