Niektoré zvieratá majú kožuch, iné šupiny, niektoré sú bodkované, iné zas pásikavé. V prírode natrafíte na stonožky, na hmyz so 6 nohami, na množstvo zvierat so 4 končatinami a dokonca aj na zvieratá, ktoré nemajú nohy vôbec. Postrehli ste však, že ani jedno zdravé zviera nedisponuje 3 nohami?
Prečo nemáme tri nohy?
Ako uvádza portál Live Science, svetovým rekordérom v počte nôh je stonožka, na ktorej vedci narátali až 750 končatín. Portál IFLScience však píše, že najbežnejšie je, ak má zviera dve alebo štyri nohy. Výnimkou sú zvieratá, ktoré využívajú ako tretiu končatinu chvost, napríklad surikaty, keď si chcú poriadne obzrieť svoje okolie a zistiť, či im nič nehrozí. Bez chvosta by sa nezaobišla ani kengura, pomáha si ním, keď počas kŕmenia a pohybu potrebuje dodatočnú oporu.
Ďateľ využíva ako pomoc svoje chvostové perie a papagáj by sa taktiež bez zobáka na strom nevyšplhal. Dokonca aj niektoré ryby majú tri plutvy, ktoré sú uspôsobené ako opora pre prípad, keby si chce ryba odpočinúť na morskom dne. Hmyz dokonca môže mať tri páry končatín, nemá však tri samostatné končatiny. Ako sme spomenuli, mnoho zvierat si šetrí energiu tým, že sa spolieha na pomôcku vo forme chvosta alebo chvostového peria. Prečo teda nemá tri nohy napríklad ďateľ alebo kengura?
Môže za to evolúcia
Tracy Thomsonová publikovala v časopise BioEssays článok, v ktorom sa venuje presne tejto záhade. Hovorí, že odpoveďou je v tomto prípade evolúcia. Tá totiž zariadila, že takmer všetky zvieratá sú bilaterálne, čo znamená, že sú obojstranne symetrické. Aj zdravý človek je bilaterálny, na oboch stranách tela máme jednu ruku a jednu nohu.
Thomsonová si myslí, že bilaterálni sme vďaka informácii, ktorá sa do DNA zakódovala skôr, ako sa vôbec živočíchy s končatinami stihli vyvinúť. Doteraz sa totiž nepodarilo nájsť ani jedinú fosíliu, ktorá by mala tri končatiny, čo znamená, že ani v minulosti zrejme po našej planéty nebehali stvorenia s 3 nohami.
Občas sa síce v médiách objaví správa o tvorovi, ktorý má jednu nohu navyše, ide však o genetickú mutáciu a končatina zvyčajne nie je dostatočne vyvinutá alebo je umiestnená tak, že ju nie je možné efektívne využívať. Končatinu navyše môže mať aj človek, a to aj bez genetickej mutácie. Stane sa tak v prípade, že sa jedinec narodil zrastený s nevyvinutým parazitickým dvojčaťom. Známy je napríklad prípad Franka Lentiniho, ktorý ako trojnohý človek vystupoval v cirkuse.
IFLScience
Nahlásiť chybu v článku