Pred stovkami rokov boli škótske no aj írske vysočiny doslova posiate takýmito typmi obydlia. Tieto stavby sú nazvané blackhouses, teda doslova čierne domy. Svoj názov dostali podľa čiernych striech, ktoré získali svoje typické sfarbenie, kvôli absencií komína. Čierne sadze z ohňa prenikajúce cez strechu sa zachytávali na strešnej slame a dodali týmto stavbám ich typickú čiernu farbu.
Obyvatelia týchto domov strechu každý rok menili a takúto vyúdenú slamu používali ako kvalitné hnojivo.
Ďalšia teória prečo tieto príbytky získali názov blackhouses súvisí s výstavbou nových domov, ktoré nazývali bielymi domami. Preto sa začalo na staré domy používať označenie blackhouses, teda čierne domy. Historici si teda nie sú istí, ako vzniklo toto pomenovanie, a tak sa musíme uspokojiť aspoň s týmito dvomi teóriami.
Budovy boli masívnymi stavbami. Steny tvorili dvojité kamenné múry často ešte obaľované zeminou pre lepšie utesnenie špár. Strecha bola tvorená drevenými krovmi, na ktoré bola umiestňovaná slama, tráva, či rôzne trávne porasty a trsy.
V týchto domoch žili ako aj ľudia, tak aj hospodárske zvieratá. Zvyčajne bola jedna časť domu určená pre ľudí a druhá pre zvieratá. Súčasťou priestorov boli tiež miesta na skladovanie, najčastejšie obilia či ďalších dopestovaných produktov.
Hoci stavby vyzerajú ako zo stredoveku, nie sú až tak staré. Väčšina z nich bola postavená asi pred 150-timi rokmi. Pravdou ale je, že mnohé sú obnovované, keďže drsná škótska či írska príroda spolu so silnými atlantickými vetrami dokážu časom poškodiť aj takto odolné budovy.
V obci Gearrannan exituje niekoľko obnovených blaskhouses a slúžia ako múzeum.
Po celom Škótsku a Írsku môžete nájsť takéto príbytky, aj keď z mnohých sú už ruiny, často bez striech, ktoré sú pre tieto domy také typické. Ako ľudia začali meniť svoje návyky a začali sa sťahovať do miest, začali tieto príbytky opúšťať a mnohé z nich spustli alebo sa ani nedochovali. Avšak v súčasnosti vznikajú mnohé iniciatívy s cieľom obnoviť tieto typické domy a premeniť ich na miesta určené pre rekreáciu a oddych. Veď stráviť jednu či niekoľko nocí v takomto príbytku musí určite patriť medzi zaujímavý a nevšedný zážitok.
Páčia sa vám tieto domčeky? Boli by ste ochotní vyskúšať si na chvíľu ako sa v nich žije?
interez.sk (Matej Mensatoris), thevintagenews.com
Nahlásiť chybu v článku