Foto: Unsplash

Prečo sú ľudské prsia také veľké?

V skutočnosti však existuje niekoľko vedeckých teórií, ktoré sa touto otázkou zaoberajú. Poďme si však najprv ozrejmiť pojem pŕs v prírode. Na ľuďoch poznáme prsia vo veľmi rozmanitých veľkostiach a tvaroch. Permanentné prsia sú však v prírode raritou a v skutočnosti sú práve u ľudí unikátne. Existuje viac ako 5 tisíc druhov cicavcov, no napriek tomu, nemáme túto črtu spoločnú ani s jedným z nich.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ženské prsia sú pre opačné pohlavie signálom, ktoré automaticky spôsobuje vzrušenie a na toto sa rozhodne nemôžeme sťažovať. Vyvoláva to však otázku: Prečo? Prečo práve ľudia majú prsia permanentne? V prírode to totiž funguje trošku inak. U samičiek cicavcov sa prsia zväčšia len v čase tehotenstva a následne počas obdobia kojenia.

Čo na to vraví Darwin?

Akonáhle sa však toto obdobie skončí, prsia sú opäť nerozoznateľné od tých samčích. V istom bode evolúcia niečo u ľudí zmenila. Je to evolučná chyba alebo je tu pre prsia nejaký dôvod? Biológ Tim Caro sa touto otázkou zaoberal v roku 1987, kedy študoval niekoľko rôznych teórii, zaoberajúcich sa touto otázkou. Najpopulárnejšia teória, ktorá túto otázku pokrýva, však pochádza z mysle Charlesa Darwina.

Pixabay

Neskôr ju rozobral vo svojej knihe z roku 1967 zoológ Desmond Morris. Naznačuje, že permanentne plné prsia sa u ľudí vyvinuli ako známka pohlavnej dospelosti. U opíc a primátov toto symbolizuje ich pozadie. Keďže sa však ľudia začali zakrývať a tiež začali chodiť vzpriamene, neexistoval spôsob, akým by muži mohli odhadnúť pohlavnú dospelosť u žien. A tak sa vyvinuli prsia, ktoré sú nám neustále na očiach.

Problematika evolučného riešenia

To niekedy dokáže byť pre mužov veľmi rušivým faktorom. Avšak to je už na inú debatu. Evolúcia vyriešila tento problém po svojom. S ním však prišli aj ďalšie problémy. Jedným z nich je spomínaná veľkosť pŕs. U niektorých žien sú prsia väčšie ako u iných a toto je dôvod, prečo často ženy podstupujú zákroky pre ich zmenšenie. Veľké prsia totiž predstavujú veľkú záťaž pre chrbát.

Pixabay

U cicavcov v prírode sú prsia naplnené mliekom v čase, kedy sú zväčšené. U ľudí sú permanentne naplnené tukom, ktorý im zároveň dáva ich typický tvar. U žien, narozdiel od zvierat, sa však vyskytuje aj rakovina prsníka, ktorá je najčastejšou rakovinou u žien po celom svete. U zvierat či primátov rakovina prsníka neexistuje. A sú dva možné dôvody, prečo je to tak. Buď nežijú tak dlho, aby sa stihla vyvinúť alebo to má niečo spoločné práve so zásobou tuku.

Prsia si ako v spoločnosti, tak v našej kultúre vydobyli nahraditeľné miesto. Málokto sa však zamýšľa nad tým, prečo to tak vlastne je. Toto je jedna z možných odpovedí. Keďže však ide len o teóriu, každá z nich môže byť správna. Je však pravda, že práve Darwinova úvaha dáva najväčší zmysel.

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články