Foto: Pixabay.com

Mačky, ktoré nežijú len v byte, nosia pred dvere svojich pánov mŕtve myši či vtáky, prípadne ich časti. Aj keď sa viacerí ľudia domnievajú, že je tým mačka vyjadruje vďaku svojmu pánovi a ulovila im to ako darček, vedci majú na vysvetlenie tohto fenoménu trochu iný názor.

Mačky sú úžasné zvieratá. Ich inteligencia a dokonalé lovecké schopnosti ľudí fascinujú už tisíce rokov. Samozrejme, v modernej dobe nám dokážu urobiť aj vrásky na čele, napríklad ak si v byte brúsia pazúriky na koženej pohovke či na novom nábytku, alebo keď sa rozhodnú označiť si svoje teritórium telesnými tekutinami. Ak máte mačku, ktorá okrem toho, že žije v byte či v dome, chodí aj von, tak určite sa stretnete s pre nás nie úplne príjemným mačacím zvykom, akým je nosenie mŕtvych zvierat alebo ich častí pred vaše dvere.

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa štúdie zverejnenej minulý rok zabijú mačky v USA vyše miliardu vtákov ročne a vyše 6 miliárd malých cicavcov, v drvivej väčšine myší. To sú skutočne pôsobivé čísla. Ale prečo to mačky vôbec robia? Za všetko môže evolúcia a to, že niekedy možno zabúdame na to, že milá cica je v podstate vysoko efektívny dravec a predátor, ktorý má loveckú vášeň zakorenenú v sebe po tisíce rokov.

mrwallpaper.com
Foto: Pixabay.com

Mačky majú všetko, čo úspešný lovec potrebuje. Majú zuby ostré ako britva a tiež zasúvacie pazúry, ktorých ostrosť za zubami rozhodne nezaostáva. Vybavené sú mäkkými vankúšikmi na labkách, čo im umožňuje to, že sa môžu ticho zakrádať, majú nočné videnie a sluch, ktorý zachytí aj ten najslabší myší piskot. Navyše sú neuveriteľne rýchle, mrštné a obratné. Mačky si tiež po domestikácií, ktorá prebehla asi pred 10 tisíc rokmi, udržali schopnosť tráviť surové mäso.

Aby sme sa ale dozvedeli, prečo ráno pred dverami môžeme niekedy nájsť stopy ako keby sa v noci realizoval nejaký štvornohý Jack Rozparovač, musíme sa pozrieť na to, ako sú mačky vychovávané. Keď sú mačiatka už dostatočne veľké, mama mačka im donesie najprv mŕtvu myš a mačiatka sa s ňou zoznámia. Potom im donesie ďalšiu myš, ale už živú a učí ich, ako ju majú správne chytiť, loviť a nakoniec aj usmrtiť.

wikimedia.org
wikimedia.org

Mnohí ľudia si myslia, že krvavé torzo myši či iného zvieraťa má byť darček pre majiteľa. No pravdepodobnejšie vysvetlenie tohto javu je, že vaša mačka sa vás snaží naučiť loviť, keďže tieto schopnosti vám podľa jej pozorovania zjavne chýbajú. Keď totiž vidí, že ste oproti nej neúspešný lovec, snaží sa vás nabudiť a naučiť k lepším výkonom.

Vedci ale nezavrhujú ani alternatívu, že to, čo mačka doniesla, je darček pre vás, no viac sa prikláňajú k ich loveckým inštinktom a k snahe naučiť loviť aj vás.

Takže keď nabudúce budete odpratávať krvavé jatky a neidentifikovateľné časti tela myší či vtákov, spomeňte si na to, že vaša mačka to robí hlavne preto, lebo vás má rada a snaží sa vám pomôcť prebudiť vo vás lovecké inštinkty a verí, že by ste to dokázali.

Pozri aj: Konečne vieme, čo si myslia. Vedci odhalili, čo mačky naznačujú výrazom tváre

interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články