Ak je to možné, vyhýbame sa poraneniam a mnohých z nás vydesí čo i len zmienka o smrti a umieraní. Napriek tomu však pribúda čoraz viac ľudí, ktorí pud sebazáchovy akoby strácali a uvažujú nad tým, ako z tohto sveta odísť. Vedci si myslia, že sa im podarilo odhaliť príčinu toho, prečo takéto myšlienky vôbec vznikajú.
Počet samovrážd oproti minulému roku stúpol
Ako informuje portál Daily Mail, vedcom sa podarilo zistiť, ktoré časti mozgu sú zodpovedné za samovražedné myšlienky u ľudí. Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) informuje o tom, že počet samovrážd oproti minulému roku stúpol a štatistiky týkajúce sa samovrážd sú desivé nielen na Slovensku, ale aj vo svete.
Najčastejšie sa pre drastický čin rozhodnú muži vo veku od 50 do 59 rokov. Samovražedné myšlienky sa však nevyhýbajú ani deťom mladším ako 14 rokov a obetí samovraždy pribúda aj v radoch žien. Ročne samovraždu spácha až 800-tisíc ľudí a je druhou najčastejšou príčinou úmrtia mladých ľudí vo veku od 15 do 29 rokov.
Novinka, o ktorej informovali vedci aj prostredníctvom časopisu Molecular Psychiatry, preto poskytuje nádej, že sa vedcom podarí vďaka skúmaniu mozgu určiť, ktorí jedinci čelia zvýšenému riziku, čo im umožní preventívnymi opatreniami zakročiť skôr, ako dôjde k nešťastiu. Vedci skúmajú príčinu a pôvod samovražedných myšlienok už viac ako 20 rokov a zdá sa, že sa im konečne podarilo odhaliť, ktoré časti mozgu sú za samovražedné sklony zodpovedné.
Ako a prečo vznikajú samovražedné sklony?
K štúdii sa vyjadrila aj jej spoluautorka, Anne-Laura van Harmelen, ktorá hovorí, že je zarážajúce, že ročne samovraždu spácha takmer milión ľudí. Vedci však majú stále minimum informácií, ktoré by odhalili, prečo sú niektorí jedinci zraniteľnejší ako iní. V rámci tejto štúdie zhromaždili informácie zo 131 výskumov, ktorých sa zúčastnilo 12-tisíc participantov a zamerali sa na rozdiely týkajúce sa stavby a štruktúry mozgu.
Ukázalo sa, že dôležitú úlohu zohrávajú dva okruhy v mozgu, pričom jeden z nich zahŕňa časti prefrontálneho kortexu. Táto časť mozgu je zodpovedná za spracovanie emócií a odchýlky v jej štruktúre môžu spôsobiť, že jedincovi sa hlavou preháňa prehnané množstvo negatívnych myšlienok. Druhý okruh zasahuje taktiež do prefrontálneho kortexu, zároveň však zahŕňa tzv. gyrus a táto časť je zodpovedná za kontrolu správania a rozhodovanie. Zmeny v štruktúre tejto časti mozgu môžu spôsobiť, že jedinec sa skôr rozhodne vykonať samovraždu.
Ak dôjde k štrukturálnym zmenám v oboch spomínaných okruhoch, je pravdepodobné, že negatívne myslenie sa bude u jedinca vyskytovať v zvýšenej miere, otupí sa schopnosť vnímať pozitívne myšlienky a zvyšuje sa riziko vykonania samovraždy.
Daily Mail
Nahlásiť chybu v článku