Foto: Pexels

Nevera sa v súčasnej spoločnosti mení. Jej dôvody už nie sú také, ako v minulosti.

Dokonalé vzťahy, manželstvá a životy. Niekedy sa však pod zlatým nánosom skrýva roztrieštené vnútro. Nevera napáda aj tie najšťastnejšie páry. Súčasné vzťahy sú totiž o niečom inom, ako tie v minulom storočí. Menia sa nielen ľudia, ale aj ich prejavy citov. Na to, aby sme pochopili neveru v súčasnosti, potrebujeme pochopiť ľudí moderného veku. Najnovšie výskumy totiž ukazujú, že ani pri spokojných pároch nič nie je isté. Dôvody sú celkom prekvapivé.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nevera existuje už od počiatku samotného manželstva. Podľa belgickej psychoterapeutky je však dodnes úplne nepochopená. Názory ľudí po celom svete sa líšia, mnohí pri spomenutí tohto slova pri nezáväznej konverzácii zareagujú rôzne. Postoj k láske a vzťahu sa počas posledných 100 rokov výrazne zmenil. „Milenecké aféry sú dnes iné, pretože aj manželstvo sa mení. Svojich partnerov si vyberáme dobrovoľne,“ uvažuje Esther Perelová o súčasných vzťahoch. Ak si teda volíme dobrovoľne, mali by sme byť šťastní. V minulosti mali manželstvá skôr ekonomickú výhodu, nevera bola bežným javom v spoločnosti, muži a ženy utekali za svojimi žiadanými polovičkami. Napriek slobodnému výberu sa situácia ani dnes nemení.

Od vzťahu očakávame viac ako v minulosti

Chceme, aby sa partner o nás zaujímal. K tradičnej rodine sa pripájajú extra požiadavky na rovnocenný vzťah. Od jednej osoby žiadame pocit bezpečia a dobrodružstvo zároveň. Dostali sme sa do stavu, keď možno očakávame viac, ako dokážeme splniť. Perelová vo svojom článku pre The Atlantic hovorí o tom, že sme vo vzťahoch dosiahli už takmer všetko – rovnocennosť, slobodnú lásku, iskru vášne. Prečo by sa potom mali rúcať pod náporom nevery?

Ako jeden z dôvodov uvádza dôveru v dokonalý vzťah. Po všetkých sľuboch a istotách sme totiž presvedčení o tom, že to tak musí byť: „Denne sa stretávam s pármi, ktoré ma uisťujú o tom, že vo svojom vzťahu sú spokojní, milujú svoju ženu/muža, no aj napriek tomu podvádzajú.“ Dôvodov je mnoho a nedajú sa kategorizovať do niekoľkých kolóniek. Realita takto nefunguje. Čo však psychoterapeutka považuje za dôležité a prekvapuje tým mnohých, je snaha pochopiť obe strany. Zradcu aj obeť. Len tak sa podľa nej dá vyriešiť nevera a jej prvotné príčiny. Mnohokrát ide len o jedného človeka a nie o oboch partnerov. „V nevere často hľadáme novú alebo inú verziu samých seba, v mnohých prípadoch s tým druhý partner nemá nič spoločné. To, že daný vzťah má problémy ešte nemusí byť skutočným dôvodom nevery.“

Unsplash

Sociológ Zygmunt Bauman hovorí o modernom živote, v ktorom vždy pretrváva podozrenie. Podozrenie, že žijeme v klamstve, nie sme dosť autentickí, dostatočne sme nevyužili svoje šance na dokonalé šťastie. Hovorí o nostalgii za životmi, ktoré sme neprežili alebo identitami, ktoré sme úplne neobjavili. V súčasných manželstvách majú ľudia často pocit, že sa upísali len k jednému príbehu. Zvedavosť a túžba po iných osudoch napokon vedie k nevere. „Často svojim pacientom vravím, že keby len časť tej odvahy a hravosti, ktorú prinášajú do svojich afér, vniesli do skutočného vzťahu, ich partnerský život by bol celkom odlišný,“ píše vo svojom článku psychoterapeutka.

K novému vnímaniu nevery sa pripája vedecká štúdia

Motivácia k nevere vychádza často z iných dôvodov, ako sa predpokladá. Podľa výskumníkov a štúdie, publikovanej v časopise Journal of Sex Research, presahujú aj samotný vzťah. Nevyplývajú vždy len z nedostatku lásky k partnerovi. Ľudia sa do mimomanželských afér púšťajú napríklad aj preto, že potrebujú zvýšiť vlastné sebavedomie či pocit nezávislosti.

Štúdia sa uskutočnila na vzorke vysokoškolských študentov a mladých ľudí. Jedným z kritérií zaradenia do výskumu bolo, že museli mať v minulosti skúsenosť s neverou. Americkí výskumníci sa tak následne pokúšali zistiť, čo daných ľudí k tomuto činu viedlo. Výskumu sa zúčastnilo celkom 495 dospelých študentov, pričom ich priemerný vek sa pohyboval okolo 20 rokov. Metódou sa stali rozsiahle dotazníky.

Unsplash

Vo výsledných faktoroch, spôsobujúcich neveru, sa napokon preukázali také dôvody ako hnev, nedostatok lásky či potreba skúsiť niečo nové. Nedostatok lásky ako príčinu uvádzali najmä ženy, a to až 79 % z nich. Mnohí sa odvolávali aj na situačné faktory, ako napríklad opitosť. Ďalšími dôvodmi bol nedostatok sebavedomia, ktoré uviedlo 57 % zúčastnených, či potreba sexuálnej rozmanitosti, tú uvádzali najmä muži. Príčiny boli rôzne, no podľa autorov výskumu je dôležité uvedomiť si, že nevera neplynie len z primárnych problémov vo vzťahu. Na tento fakt upozorňuje aj Perelová a zároveň obe strany konfliktu vyzýva k vzájomnému porozumeniu.

Pozri aj: Aj takto sa dá odhaliť nevera. Žene stačil jeden pohľad na fotografiu mesta a hneď vedela, že manžel ju podvádza

tandfonline.com, theatlantic.com
Uložiť článok

Najnovšie články